Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin GSYİH Büyümesi 2019’un Son Çeyreğinde %2,1 Oldu

2019 yılının dördüncü çeyreğinde ABD gayrisafi yurt içi hasılası, yıllık bazda %2,1 büyüyerek %2 olan beklentiyi aştı.
ABD’nin GSYİH Büyümesi 2019’un Son Çeyreğinde %2,1 Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, ülkenin gayrisafi yurt içi hasılası (GSYİH) 2019 yılının son çeyreğinde %2,1 oranında büyüdü. Bu oran ekonomistlerin beklentisi olan %2’nin üzerinde gerçekleşti.

ABD ekonomisi 2019’un üçüncü çeyreğinde de %1,9 ile beklentileri aşmıştı. Söz konusu dönemde iş yatırımlarındaki düşüş, bir önceki çeyreklik dönemde %2 olan büyüme oranına düşüş getirdi. Bölgesel Federal Rezerv bankaları tarafından hazırlanan raporda, ülke ekonomisinin 2019’un son çeyreğinde büyüme göstermeyebileceği düşünülüyordu.

ABD ekonomisi, 2019’un tamamında yıllık bazda %2,3 oranında büyüdü.

ABD BüyümeÜlkenin gayrisafi yurt içi hasılası 2018 yılında %2,9 büyümüştü. Geçen yıl gerçekleşen %2,3 oranı son 3 yılın en yavaş büyümesi olarak kaydedildi. Dördüncü çeyrekte kişisel harcamalar %1,8’lik artış göstererek, yılın en yavaş çeyreklik gelişmesini gösterdi. Piyasanın beklentisi %2 olması yönündeydi.

GSYİH fiyat endeksi %1,4 ile %1,8 olan tahminlerin, çekirdek PCE ise %1,3 artışla %1,6 olan beklentinin altında kaldı.  2019’un son çeyreğinde ABD’nin ithalatı %8,7 düşerken, ihracatta %1,4 oranında artış oldu.

Yapılan açıklamada Amerikalı uçak üreticisi Boeing’in 737 Max üretiminin durdurmasının yılın ilk yarısında ekonomiye baskı yaptığı ve işletme yatırımlarındaki azalmanın tüketici harcamaları üzerinde risk yarattığı ifade edildi. Buna karşın Çin ile yapılan ticaret anlaşmasının, sağlıklı istihdam rakamlarının ve imalat sektöründeki dengelenmenin büyümeyi pozitif etkileyen kalemler olduğu bildirildi.

ABD’de 25 Ocak haftasında işsizlik maaşı başvuruları 7 bin azalarak 216 bine geriledi. Piyasa yorumcuları 215 bin başvuru gelmesini bekliyordu. Aylık ortalama başvurular 1750 düşüşle 214 bin 500’e geriledi. Devam eden başvurular ise 44 bin azalarak 1,7 milyona indi. Bir önceki haftanın işsizlik maaşı başvuruları 211 binden 223 bine yukarı yönlü revize edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu