Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Eylül’de 80,9 Milyar Dolar Ticaret Açığı Verdi

ABD ekonomik gündeminin beklenen verilerinden Eylül ayına ilişkin ticaret rakamları açıklandı.
ABD Eylül’de 80,9 Milyar Dolar Ticaret Açığı Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Ticaret Bakanlığı’nın Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) Eylül 2021 dönemine ilişkin ticaret verilerini açıkladı. Buna göre ABD’de ticaret açığı yılın dokuzuncu ayında 80,9 milyar dolara yükseldi.

Beklenti 80,5 milyar dolara yükseliş yönündeydi. Ağustos’ta 70,5 milyar dolarlık beklentileri aşarak 73,3 milyar dolara yükselmişti.

80,9 milyar dolarlık ticaret açığı yeni rekoru işaretledi.
ABD Eylül Ticaret Açığı
KAYNAK: BEA

İhracattaki düşüş ve ithalatın tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselmesiyle gerçekleşti.

Eylül ihracatı, esas olarak parasal olmayan altın, ham petrol, diğer petrol ürünleri, yarı iletkenler, sivil uçak motorları ve bilgisayar aksesuarları nedeniyle Ağustos ayına göre yüzde 3 düşüşle 207,6 milyar dolar olurken, ilaç müstahzarları gibi tüketim mallarının satışları arttı.

Bu arada ithalat, esas olarak bilgisayarlar, elektrikli cihazlar, endüstriyel malzemeler ve malzemeler, organik kimyasallar ve cep telefonları ve diğer ev eşyaları nedeniyle yüzde 0,6 artarak rekor 288,5 milyar dolara ulaştı.

Çin ile olan açık Eylül ayında 3.4 milyar dolar artarak 31.5 milyar dolara yükseldi. İhracat 0,2 milyar dolar azalarak 11,0 milyar dolara, ithalat ise 3,2 milyar dolar artarak 42,6 milyar dolara yükseldi.

Meksika ile olan açık Eylül ayında 2.3 milyar dolar artarak 8.8 milyar dolara yükseldi. Japonya ile olan açık Eylül ayında 0,6 milyar dolar azalarak 5,0 milyar dolara geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu