Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisine İlişkin Görüşler Nisan’dan Bu Yana En Hızlı Düşüşünü Kaydetti

ABD ekonomisine ilişkin konfor ölçeri, Nisan ayından bu yana en dik düşüşünü kaydederken tüketiciler arasındaki duyarlılığı gösteren endeks, üst üste beşinci haftada geriledi.
ABD Ekonomisine İlişkin Görüşler Nisan’dan Bu Yana En Hızlı Düşüşünü Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Üçüncü çeyrekte ikinci çeyrekteki tarihi daralmanın ardından yüzde 33,4 büyüyen ABD ekonomisindeki gelişmeler merakla takip ediliyor. Dünyanın en büyük ekonomisine ilişkin son bir veri de Bloomberg’in Bloomberg Tüketici Konforu Endeksi oldu.

ABD’li tüketiciler arasındaki duyarlılığı gösteren endeks, üst üste beşinci haftada düşerken bu Nisan ayından bu yana ekonomik görünüme ilişkin görüşlerdeki en hızlı gerilemeyle tetiklendi. Tabi nedeni salgının yeni dalgalarla geldiği haldi.

Buna göre Bloomberg Tüketici Konforu Endeksi geçen hafta 1,4 puan düşüşle iki ayın en düşük seviyesi olan 47’ye geriledi.
ABD Üçüncü Okuma 3Ç20
KAYNAK: BEA

Ulusal ekonomi için duyarlılık endeksi neredeyse dört ay içinde en düşük seviyeye gerilerken, kişisel finans göstergesinde de art arda beşinci düşüş görüldü. Devam eden salgın eyaletleri seyahat ve işyerlerine yeniden kısıtlamalar getirmeye teşvik ettiğinden, veriler kötümserliğin en son işareti oldu.

Kaldı ki ana konfor okuması yeni mali teşvik vaadine ve yeni aşıların piyasaya sürülmesine rağmen salgın öncesi seviyelerin oldukça altında kaldı. Rapor, bu hafta tüketicilerin daha az iyimser olduğunu gösteren diğerlerini takip etti.

The Conference Board’un tüketici güven endeksi Aralık ayında dört ayın en düşük seviyesine geriledi.
ABD Ekonomik Nisan’dan Bu Yana En Hızlı Düşüş
Kaynak: Bloomberg

Michigan Üniversitesi’nin bu ayki son duyarlılık okuması da başlangıçta bildirilen ön sayının altına düştü. 20 Aralık’a kadar yapılan röportajları yansıtan Perşembe günkü rapor, 50.000 doların altında kazananlar, 65 yaş ve üstü, lise mezunları ve Cumhuriyetçiler için konfor okumalarının Temmuz ayından bu yana en düşük seviyelere indiğini gösterdi.

Bununla birlikte, satın alma ortamına ilişkin tutumlar parlak bir noktaydı ve konfor anketinin bu bileşeni beş hafta içinde en iyi seviyeye yükseldi. Bu arada ABD’deki toplam vaka sayısı 19 milyonu aşarken ölüm bilançosu 337 bini geçti. Devam eden yükselişse endişeleri artırıyor. Son olarak 24 Aralık’ta bildirilen vaka sayısı 193 bin 30 olarak rapor edilmiş.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu