Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisi 4. Çeyrekte Neredeyse Hiç Büyümeyebilir

Bölgesel Federal Rezerv bankaları tarafından yayınlanan iki GSYİH modeli, Amerikan ekonomisinin 4. çeyrekte durma noktasına gelebileceğini gösteriyor.
ABD Ekonomisi 4. Çeyrekte Neredeyse Hiç Büyümeyebilir
Yorum

Wall Street’teki yeni coşku, Amerikan ekonomisinin çok iyi iş çıkardığını gösteriyor. Yine de yılın son üç ayında büyümenin durma noktasına gelme riski artıyor. Bölgesel Federal Rezerv bankaları tarafından Cuma günü yayınlanan ve piyasalar tarafından takip edilen iki GSYİH modeli, hem borsadaki rekor seviyelerden tamamen farklı bir tablo çiziyor hem de Donald Trump’ı son yorumlarında yalnız bırakıyor.

New York FED’in dördüncü çeyrek için Nowcast raporu şu anda büyümenin yalnızca yüzde 0.4 kalacağını tahmin ediyor. NY FED, son ekonomik raporlarında Ekim ayında imalattaki düşüş dahil olumsuz sürprizlere işaret etti. Öte yandan Atlanta FED’in GDPNow modeli de daha aşağı yönlü geldi.

Büyüme takipçisi Cuma günü dördüncü çeyrek için yüzde 0.3’lük tahmine kadar geriledi ki rakam geçen haftaki yüzde 1 seviyesinden revize edildi.

FED GSYİH Modeli Büyüme Tahmin Düşürdü Atlanta FED, kısmen Cuma günü açıklanan zayıf tüketici harcama rakamlarına işaret etti. Nitekim ABD’deki perakende satışlar Ekim’de yeniden yükselişe geçse de veriler taşıt ve benzin hariç sadece yüzde 0.1 artmıştı.

Tabii bu GSYİH modelleri, açıklanan ekonomik verilere dayanıyor ve yeni rakamlar yayınlandıkça güncellenecekleri biliniyor. Bu da yıl sonuna kadar projeksiyonların, aşırı kasvetli sonuçlanabileceği anlamına geliyor.

Ayriyeten GM’nin otomobil grevinin sona ermesiyle ekonominin Kasım ve Aralık aylarında hız kazanabilme ihtimali de var.

GM Grev Sona Ermesi Ekonomi Kasım Aralık Hız Kazanabilir Wall Street firmaları ise dördüncü çeyrek için genellikle temkinli bir şekilde iyimser. Örneğin Goldman Sachs, dördüncü çeyrek GSYİH tahminini Cuma günü yüzde 1.9’a indirdi. Ne var ki söz konusu FED modelleri ABD ekonomisinin bu çeyrekte zar zor büyüdüğünü öngörüyor.

Ve büyüme durma noktasına geldiğinde, bu ekonomiyi negatif bir şoka karşı daha savunmasız hale getirebilir ki sonucu resesyon olabilir. Trump ise verilerin aksi yönünde açıklamalarda bulunmaya devam ediyor. Örneğin Salı günkü tweetinde ABD Başkanı; “ekonomi gelişiyor, başka bir rekor güne hazırlanıyor gibi görünüyor” demişti.

Powell Perşembe günü verdiği ifadede bugünün ekonomisinde patlayacak hiçbir şeyin olmadığını savunmuştu. Powell, ekonominin aşırı ısınma riskinin az olduğunu çünkü çok sıcak olmadığını vurgulamıştı. ABD’nin üçüncü çeyrek GSYİH büyümesi yüzde 1.9’a geriledi ve yılın başındaki yüzde 3’lük büyümenin aşağısında kaldı. Bununla birlikte rakamın beklentileri aşması piyasalarda hoş karşılandı ve borsalar yükselişe geçti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu