Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisinin Çift Dipten Kaçınması için Teşvik Şart

S&P Global Ratings Baş Ekonomisti, ABD ekonomisinin herhangi bir teşvik olmadan çift dipli resesyona gireceğini tahmin etti. Detaylar şu şekilde;
ABD Ekonomisinin Çift Dipten Kaçınması için Teşvik Şart
Son Güncelleme: 
Yorum

S&P Global Ratings Baş Ekonomisti, Kongre’nin yeni bir koronavirüs yardım tasarısını onaylamaması durumunda ABD ekonomisinin çift dipli bir resesyona gireceğini ve pandemi öncesi büyümeye dönmesinin yaklaşık bir yıl daha uzun süreceğini söyledi.

Tahminiyle birçok uzmanla örtüşen Beth Ann Bovino, analizinde şu ifadeleri kullandı: “Haziran ayından bu yana, S&P Global Economics, daha fazla mali teşvikin olmayacağı ve dördüncü çeyrekte büyümeyi felce uğratan bir COVID-19 canlanmasının olacağı bir senaryo elde edebileceğimizi söyledik. Ne yazık ki, bu olumsuz senaryo daha olası görünüyor.”

Vakalardaki artış ve mali teşvikin yokluğunun gayri safi yurtiçi hasılanın art arda iki çeyrek boyunca düşeceği anlamına geleceğini de açıkça belirtti.

Bunun da 2022’nin ikinci yarısına kadar tam bir iyileşmeyi erteleyeceğini ve uzun vadeli yara izi riski yaratacağını ekledi.
ABD Günlük Vaka  2 Aralık
Kaynak: Worldometers

The Hill’in haberine göre S&P Global raporunda bir çeyreklik durgunluğun resesyon anlamına gelmese de ABD’nin yakın gelecekte başka bir gerileme yaşama olasılığını artırdığını vurguladı. Sonuçta iki ardışık çeyrekteki ekonomik daralma, durgunluğun standart tanımı olarak kabul edilmektedir.

S&P, ekonominin 2020’nin son üç ayında yıllık yüzde 2,3 oranında küçüleceğini ve bunun yıllık toplam ekonomik gerilemeyi yüzde 3,9’a getireceğini tahmin etti. Yaklaşık 1 trilyon dolarlık bir yardım tasarısı olmazsa, görünümün daha da kötüleşeceğini ve ekonominin aksi takdirde tahmin edilen yüzde 4,2 yerine gelecek yıl yüzde 0,8 büyüme ile durgunlaşacağını aktardı.

Fakat yıl sonundan önce bir teşvik için beklentiler giderek karamsarlaşıyor. Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell 500 milyar dolarlık bir tasarı için bastırırken Nancy Pelosi ise 2,2 trilyon dolarlık bir önlemi destekliyor. İki partili, iki meclisli bir milletvekilleri grubu ise bu hafta uzlaşma olarak hizmet edeceğini umdukları 908 milyar dolarlık bir paket sundu.

Kısacası 3 Kasım ABD başkanlık seçiminden önce mutabakata varılamayan ek mali teşvik paketi görüşmelerinde hala bir anlaşmaya varılamadı. Ve ekonominin daha fazla desteğe ihtiyaç duyduğu şu günlerde yeni bir paket giderek önem kazanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu