Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin Ek Vergi Kararından Türkiye’ye Yansıyan Oranlar Yayınlandı

ABD'den ithal edilecek bazı ürünlere ek vergi yükümlülüğü getirildi. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren karar kapsamında yer alan ürünler ve oranlar haberimizin devamında...
ABD’nin Ek Vergi Kararından Türkiye’ye Yansıyan Oranlar Yayınlandı

ABD Başkanı Donald Trump’ın bazı ürünlere ek gümrük vergisi getirilmesi konusundaki kararı son ayların belki de en önemli gündem konularından biri oldu. Özellikle Çin’e çelik ve alüminyum ithalatında %25’e varan ek vergi getirileceğini söylemesi ve karşı taraftan misilleme hamleleri, küresel piyasaları büyük ölçüde etkiledi.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında başlayan gerilimin, küresel bir ticaret savaşına dönüşeceği endişesi piyasalar üzerinde doğrudan etken oldu. ABD’nin uygulayacağı ek vergi kararının, Türkiye’ye yansıyan tarafı ve hangi ürünleri kapsadığı Bakanlar Kurulu tarafından açıklandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan ABD Menşeli Bazı Ürünlerin İthalatında Ek Mali Yükümlülük Uygulanmasına Dair Karar, 21 Haziran’dan itibaren geçerli olacak.

Söz konusu karara göre; ek mali yükümlülük, gümrük idarelerince, ithalatta alınan gümrük vergileri ve diğer mali yükümlülüklerden ayrı tahsil edilecek. Yapılan duyuruda; bu kararın amacının Amerika Birleşik Devletleri menşeli bazı eşyaların ithalatında ek mali yükümlülük tahsil edilmesi olduğu bildirildi.

Yayımlanma tarihinden önce Türkiye’ye sevk edilmek üzere bir taşıma belgesi düzenleyerek yüklemesi yapılmış olan eşyanın, kararın yayımı tarihinden itibaren en geç 45 gün içerisinde gümrük beyannamesinin tescili veya gümrük mevzuatı çerçevesinde özet beyanın verilmesi halinde, bu kararın hükümlerinin uygulanmayacağı bildirildi.

Ek vergi alınacak olan ABD menşeli ürünler arasında yer alan alkollü içeceklerden %70 vergi alınacak.

Alkol derecesi %80’in altında olan alkollü içeceklere %70, pirince %25, sert kabuklu meyvelere %10, tütün ve tütün döküntülerine %30, taşkömürü buradan elde edilen katı yakıtlara %5, güzellik, cilt ve makyaj ürünlerine %30, elyaf, kağıt ve kartonlara %25, binek otomobillere %60 oranında vergi uygulanacak. ABD’den ithal edilip, ek mali yükümlülük uygulanacak olan ürünlerin tam listesine buradan bakabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum