Yatırım yapmaya başla!

Dolar’ın Diğer Para Birimleri ve Altına Karşı Performansı, Avrupa ve Türkiye CDS’i ile Tahvilleri

ABD Doları'nın Avrupa Ülkeleri para birimleri ve altına karşı sergilediği performansı, Blok üyeleri ve Türkiye 5 yıllık CDS'leri ile tahvil verimlerinin detaylı değerlendirilmesi.
Dolar’ın Diğer Para Birimleri ve Altına Karşı Performansı, Avrupa ve Türkiye CDS’i ile Tahvilleri

ABD Dolar Endeksi’ne (DXY) baktığımızda geçtiğimiz günlerde kaydedilen 97,67 tepesinin ardındaki dip 95,76 olmuştu. Grafiklerin tekrar yukarı yönde hareketlenmesinin ardından yeni bir tepe 96,65 olarak kaydedildi ve endeksin kafası yataydan negatif ayrışma hareketine dair sinyaller verecek şekilde bir görünümle öne çıkıyor.

An itibarıyla 96,46 seviyesinde takip ettiğimiz DXY günlük bazda 96,46 ve 96,61 marjlarında dalgalanırken, 96,57 seviyesinde günlük bazlı 50 günlük hareketli ortalamanın altındaki performansı düşüşe dair bir sinyal olarak değerlendirebiliriz. Çalıştırılan 14 günlük periyotlu RSI ve STOCH (9,6) indikatörüne göre nötr bölgede hareketlenen grafikler de düşüş beklentisini destekleyebilir.

ABD Doları Diğer Para Birimleri Karşısında Ne Durumda?

EURO kanadında Başkan Draghi ve bazı ECB yetkililerinin 27 Mart Çarşamba günü basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor. Banka’nın en son gerçekleştirdiği toplantının ardından yapılan açıklamalarda 2019 yılı boyunca olası bir faiz artışı yapılmayacağı duyurulmuştu. Bu gelişme büyüme ve enflasyon tarafında genel vadelerin tümünde bir düşüş reaksiyonu göstermişti. FED’in güvercin tavrındaki istikrarda kazanılan sertleşme ile USD’de kaydedilen kayıpların görece yavaşlaması EUR/USD tarafında dar banttaki grafiklenmelere kaynak görülebilir.

İngiltere tarafında Theresa May İngiliz Parlamentosu tarafından devre dışı bırakılmış durumda. Brexit karşıtı seslerin ciddi boyutlara ulaştığı bugünlerde Parlamento’nun May’in anlaşmasını onaylaması ile anlaşmalı bir Brexit Mayıs 25 tarihinde gerçekleşmiş olabilir. GBP/USD bugün yataydan pozitif ayrışma gösterirken %0.25 düzeyinde bir prim karşımıza çıkmakta. Fiyatlamanın 1,3235 seviyesinde görüldüğü paritede 1,3180 seviyesi karşılaşılabilecek olası bir destek olabileceği gibi altına salınımlarda 1,3155 dikkatle takip edilebilir.

Hisse Senetleri Üzerse, Tahvile Geçen Yatırımcı Verimi Düşürür; Kalır Elde Altın!

Altın tarafına geçtiğimizde dünya genelinde gözlenen volatil hareketler hisse senedi piyasası yatırımcısını üzdü ya da ürküttü. Peki yatırımcı ne yaptı? Görece riski yüksek varlıklardaki pozisyonlarını belki kar alımı ile kapattı belki de zarar, devlet tahvillerine geçti çünkü risk boyutu yüksek. Tahvil verimi arttı, bu da fiyatı artırdı. Artan fiyat tahvilin verimini düşürdü. Yani yatırımcıya kaldı gidilecek bir yol o da global güvenilir liman arzı altın. 1,300 $ bandında hareketinin üstüne 1,346 seviyesine çıkan XAU/USD 1,290 bandına gerilemişti ve yine tırmandı. 

1,324 $ tekrar başlayan çekilme 1,310 $ seviyelerini kaydederken an itibarıyla 1,313 $’dan ticaret gerçekleşiyor. Yani olası risk algısındaki artış bu paritede yatırımcının yüzünü güldürüyorsa, paritede olası bir çıkış beklemek pek de abes olmayacaktır. 1,313 $ fiyatı olası bir destek olabileceği gibi 50 günlük hareketli ortalamanın kaydedildiği 1,307 $ seviyesi de başka bir destek olarak değerlendirilebilir.

Ülke CDS’leri ve Hazine Kıymetlerinin Durumu

Avrupa’dan başlayacak olursak lokomotif Almanya 5 yıllık CDS marjındaki haftalık değişin negatif yönde gerçekleşiyor. Artışın %9.40 boyutunda gerçekleştiğini kaydederken, aylık hareketin değişim oranı yine negatif bölgede ve %4.92 oranında. Almanya son bir aydır risk primi yüksek bir tabloda. Marj fiyatı ise anlık 12,8. Ülkenin 10 yıllık hazine kıymetlerindeki verimin artışı da dikkat çekmekte.

İngiltere ve Fransa 5 yıllık CDS marjlarına gelirsek veri sırası ile 28,10 ve 29,50 olarak gözleniyor. Fransa risk primindeki değişim 6 aylık veride %14.49 azalma ile riskin azaldığını işaret ederken, haftalık farkta %7.27 düzeyinde bir artış gözlemleniyor. İngiltere Hazine kıymetlerinde 10 yıllık tahvillerin verimi %3.04 artarak %1.016’ya, Fransa’da aynı kriterli Hazine kıymetinin verimi ise %2.63 artışla %0.367’ye yükseliyor.

Türkiye 5 yıllık CDS marjındaki geçtiğimiz günlerin yüksek temposu 2019 yılındaki pozitif seyirde elde edilen riskteki düşüşü kısmen bozdu. Haftalık ve aylık değişiminde, haftalık farkın aylık performansın ötesinde bir negatif değişim gösterdiği zaten finansal hareketlilikten de okunabilir. Değişim oranları ise haftalıkta %32.55’lik bir artış ile aylıkta %31.70’lik bir artış şeklinde. Marj 395,6 seviyesinde. 10 yıllık Hazine kıymetinin verimi %4.25 artış ile %17.430’a tırmanmış görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum