Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’ye Demir Dışı Metaller İhracatı %42 Artarak 279,3 Milyon Dolara Yükseldi

Demir ve demir dışı metaller sektörünün 8 aylık ihracat verilerine göre ABD'ye gerçekleştirilen dışa satımlarda %42 artış gözlemlendi.
ABD’ye Demir Dışı Metaller İhracatı %42 Artarak 279,3 Milyon Dolara Yükseldi
Yorum

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) 2019’un ilk 8 aylık ve Ağustos ayına ilişkin ihracat rakamlarını açıkladı. Verilere göre demir ve demir dışı metaller sektörü 2019’un Ocak-Ağustos ayları arasındaki dönemde 5,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi ve böylelikle genel ihracattan %4,8 oranında pay almış oldu.

Yine yılın ilk 8 aylık döneminde Türkiye’nin başta gelen hedef pazarlarından biri olan ABD’ye gerçekleştirilen demir dışı metaller ihracatı %42 artarak 279,3 milyon dolara çıktı.

ABD Türkiye'nin Başta Gelen Hedef PazarlarındanAlüminyum, bakır, mutfak eşyaları, endüstriyel mutfak, yapı malzemeleri, bağlantı elemanları kilitler ve el aletleri, döküm, kaynak malzemeleri ve metal ambalaj olarak belirlenen dokuz farklı alt sektörü tek çatı altında birleştiren İDDMİB’in bu verileri sektördeki canlılığı ortaya koydu.

Demir ve demir dışı metaller sektörünün Ağustos ayında ulaştığı bu rakamlar 2018 yılının aynı dönemine göre %1,95 yükseliş kaydetti ve 612,7 milyon dolar tutarında ihracat rakamı elde edildi. 2019’un ilk 8 ayına bakıldığında ise sektör ihracatının %1,88 artarak 5,4 milyar dolara çıktığı öğrenildi.

Bu yılın Ağustos ayında 12,5 milyar dolar tutarında gerçekleşen toplam ihracattan sektörün aldığı pay %4,9 olarak belirlendi.

Ağustos'ta toplam İhracat 12,5 Milyar Dolar OlduYılın Ocak-Ağustos arasında gerçekleştirilen toplam ihracat tutarı ise 111 milyar dolar tutarında ve sektörün buradan aldığı pay ise %4,8 seviyesinde bulunuyor. Diğer taraftan demir ve demir dışı metaller sektörünün en fazla ihracat yaptığı bölgenin Avrupa Birliği ülkeleri olduğu ortaya çıktı. Bu bölgelere sektörün gerçekleştirdiği ihracat bu yılın Ağustos ayından itibaren 330,5 milyon dolar tutarında oldu.

En fazla ihracat yapılan ülkeler aylık olarak incelendiğinde Almanya 77,7 milyon dolar ile birinci sırada yer alıyor. Almanya’yı takip eden ülke ise 35,4 milyon dolar ile İngiltere, ardından ise 32,8 milyon dolar ile ABD olarak kayıtlara geçiyor.

İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki Ağustos ayının ihracat rakamlarını değerlendirmeye aldı.

İDDMİB Başkanı Tahsin ÖztiryakiÖztiryaki, sanayi kolu altında bulunup en fazla ihracat gerçekleştiren 6. sektör konumunda bulunan alanın demir ve demir dışı metaller sektörü olduğunu ifade etti. İhracattaki artıştan memnuniyetini paylaşan Öztiryaki, meydana gelen bu artış eğiliminin Ağustos’ta da kendini gösterdiğini söyledi.

2018 yılında elde edilen toplamda 8,2 milyar dolar tutarındaki ihracatı bu yıl geçmeyi hedeflediklerini belirtti. ABD’ye yapılan ihracatta büyük ölçüde ilerleme olduğunu vurgulayan Öztiryaki, ülkeye toplamda 100 milyar dolar tutarında ihracat hedeflendiğini ve sektör olarak hedef pazar konumuna yerleştirdikleri ABD’nin kazandırdığı bu başarıdan oldukça memnun olduğunu açıkladı.

ABD ve Çin arasındaki ticaret ilişkisine karşılıklı yaptırımların getirilmesiyle ABD pazarında Çin’in yerine Türkiye’nin geçeceğini umut eden Öztiryaki, ihracata yönelik faaliyetlerin 2019 yılının başından bu yana yoğun bir şekilde sürdürüldüğünden söz etti. Bu kapsamda da ihracattaki artışın gelecek dönemlerde devam etmesi bekleniyor.

Alt sektör ihracatını da ele alan Öztiryaki, 2019’un Ocak-Ağustos arası döneminde alt sektörlerde alüminyumun 1,94 milyar dolar ihracata imza attığını ve değer bazında bakıldığında bu ürün grubunun ilk sırada yer aldığını belirtti.

Edinilen bilgiye göre alüminyumu 1,17 milyar dolar ile takip eden ürün grubu metal eşyalar oldu. Ardından üçüncü sırada 1,15 milyar dolar ile demir-çelik ürünleri yer aldı. 1,03 milyar dolar ile bakır ürünleri ise dördüncü sırada bulundu. Ayrıca Öztiryaki, Ağustos ayı baz alındığında da 232,4 milyon dolarla yine alüminyumun ilk sırada bulunduğunu sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu