Yatırım yapmaya başla!

ABD’de Çin, Japonya ve Almanya’nın Toplamından Fazla Ultra Zengin Var

Amerika Birleşik Devletleri, ultra yüksek net değerli birey sayısında diğer ülkelere açık ara fark attı. İşte 2018'de ultra zenginler cephesindeki durum;
ABD’de Çin, Japonya ve Almanya’nın Toplamından Fazla Ultra Zengin Var

Amerika Birleşik Devletleri, ultra yüksek net değerli birey (net serveti 30 milyon dolar ve üzerinde olanlar) sayısında birinci ülke olmaya devam ediyor. Daha doğrusu, veri şirketi Wealth-X’in yayınladığı World Ultra Wealth Report isimli raporu buna işaret ediyor.

Wealth-X çalışması, 2018’de ABD’nin 81,340 ultra yüksek net değerli bireye ev sahipliği yaparak küresel ultra zengin nüfusun yüzde 31’ini oluşturduğunu gösterdi. Bu da ikinci sıradaki Çin, üçüncü sıradaki Japonya ve dördüncü sıradaki Almanya dahil sonraki beş ülkenin toplamından daha fazla etti. Ayrıca Amerika’nın en büyük şehirlerinden biri olan New York, geçen yıl Hong Kong’un elinde tuttuğu dünyanın en zengin şehri olma statüsünü yeniden kazandı.

ABD’de 81,340 Ultra Yüksek Net Değerli Birey Var

ABD'de 81,340 Ultra Yüksek Net Değerli Birey VarAraştırma ve danışmanlık firması Wealth-X, geçen yılki raporunda ultra zenginler sayısında Hong Kong’un New York’u Paris’in de Londra’yı geçtiğini göstermişti. Wealth-X’in yeni raporunda, ilk 10 sırada yer alan ülkelerin küresel ultra varlıklı nüfusun %72’sini oluşturduğu bildirildi.

ABD’nin ardından sırasıyla Çin, Japonya, Almanya, Kanada, Fransa, İngiltere, Hong Kong, İtalya ve İsviçre geldi. Ultra yüksek net değerli birey sayısı Çin’de 24,965; Japonya’da 17,855; Almanya’da 15,685; Kanada’da 10,395; Fransa’da 10,145; İngiltere’de 9,575; Hong Kong’da 8,950; İtalya’da 6,270 ve İsviçre’de 6,145 oldu.

2018 milyoner popülasyonu açısından yıllık bazda değişimlere bakıldığında ise en çok göze çarpan ülkeler, Almanya, Kanada, İsviçre, İtalya ve eksi yüzde 10’un üzerinde değişimle Hong Kong oldu. Almanya yüzde 4’lük artış ve İtalya yüzde 5’lik artış yaşarken İsviçre yüzde 4, Hong Kong’da yüzde 10.6 geriledi. Genel olarak ise raporda, dünyadaki ultra zengin nüfusunun cansız büyüme gösterdiği ve 2017’den 2018’e kadar sadece yüzde 0,8 arttığı bildirildi.

Bir önceki yıl, nüfus neredeyse yüzde 13 artmıştı. Wealth-X de yavaşlayan büyümenin kısmen yatırımcı duyarlılığı ve küresel hisse senedi piyasalarındaki düşüşü nedeniyle olduğunu savundu. Artan dünya ticareti gerginliği ve yavaşlayan ekonomik büyüme sayesinde geçen yıl yatırımcılar için zorlu geçtiğini de ekledi.

Süper Zenginler Bir Zamanlar Oldukları Kadar Zengin Değiller

Süper Zenginler Bir Zamanlar Oldukları Kadar Zengin DeğillerWealth-X tarafından yapılan yıllık anket, dünya çapındaki ultra yüksek net değerli birey popülasyonunun serveti 2018’de yaklaşık %1,7 düşerek toplam 32,3 trilyon dolara gerilediğini gösterdi. Bu üç yıl içindeki ilk düşüş oldu. Öte yandan milyonerlerin sayısı ise yüzde 0,8 artarak tahmini 265,490 kişiye yükseldi.

Wealth-X, toplam servetteki düşüşün özellikle de Asya’da, 2018’in son haftalarında büyük oranda düşen hisse senedi fiyatlarına bağlı olduğunu söyledi. Wealth-X’in bir millet olarak gördüğü Hong Kong’da, süper zengin sayısı yüzde 10’un üzerinde düşüşle geçen yıl 8.950’ye düştü.

Çin ekonomisi, yüksek borç seviyeleri ve ABD ile devam eden ticaret anlaşmazlığı nedeniyle yavaşlarken Hong Kong da haftalardır devam eden protestoların etkisi altındaydı. Ancak Wealth-X’in verileri 2018’in sonuna geldiğinden, Haziran’da başlayan protestoların etkileri rapora yansıtılmadı.

ABD’deki 81,340 kişilik süper zengin nüfusunun serveti geçen yıl yüzde 0.1 azalsa da piyasaların durumundan bu süper zengin insanların çoğunun, 2018 sonundan bu yana kaybedilen herhangi bir serveti geri kazandıkları anlaşıldı. Borsa geçen yılı yüzde 4 civarında düşüşle tamamlarken, yıl başından şu ana kadar yüzde 20 arttı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum