Yatırım yapmaya başla!

ABD ile Çin Huawei CFO’sunun Süren Davasına Rağmen Ticaret Konuşuyorlar

Teknoloji devi Huawei CFO’sunun tutuklanması, ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin devam etmesine engel olamadı. Detaylar haberimizde;
ABD ile Çin Huawei CFO’sunun Süren Davasına Rağmen Ticaret Konuşuyorlar

Donald Trump ile Xi Jinping’in 90 günlük ateşkes kararı aldığı gün Vancouver’de uçak değiştirirken tutuklanan Huawei CFO’sunun davası, kimilerine göre ticaret savaşlarında gerginliğin sona ermeyeceğini gösteren bir hamle olsa da iki ülke arasındaki ticaret görüşmelerinin devam etmesi tam tersini gösterdi.

Keza Çin’in üst düzey ticaret müzakerecisi Başbakan Yardımcısı Liu He bugün ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Yapılan kısa açıklamada yetkililerin ABD Başkanı Donald Trump ile Çinli meslektaşı Xi Jinping tarafından yapılan ateşkeste varılan anlaşmaların uygulanmasından bahsettikleri belirtildi.

Liu He, Steven Mnuchin ve Robert Lighthizer’in ayrıca ticaret müzakerelerinin bir sonraki aşaması için izlenecek yol haritaları hakkında tartıştıkları bildirildi.

Başbakan Yardımcısı Liu He Steven Mnuchin ve Robert Lighthizer ile Görüştü Çin Ticaret Bakanlığı bunu; “Taraflar iki ülke liderinin vardığı görüş birliğini hayata geçirmek, ekonomik ve ticari müzakerelerin bir sonraki aşaması için bir takvim ve yol haritası oluşturmak için görüş alışverişinde bulunmuşlardır” ifadeleriyle açıkladı. ABD Hazine Bakanlığı’ndan bir sözcü, konuşmanın gerçekleştiğini doğruladı fakat tartışılan konular hakkında bilgi vermeyi reddetti.

Yine de ayrıntılar verilmese de Huawei CFO’suna rağmen ticaret müzakerelerinin devam ettiği olgusuna dikkat çekildi.

Huawei CFO’suna Rağmen Görüşmeler Devam Ediyor The Wall Street Journal ise konuya aşina kaynaklara işaret ederek Liu He’nin yeni yıldan sonra Washington’a gitmeyi planladığını yazdı. Bu noktada Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin Xi Jipnping’in en üst düzey ekonomi danışmanı olduğu ve Harvard Üniversitesi’nde eğitim aldığı bilgisinin üzeri çizildi. İlgili haberde, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’in Pazar günü verdiği bir demeçte; 1 Mart’ı son gün olarak nitelendirdiği de hatırlatıldı.

Buna göre Lighthizer, iki ülkenin 1 Mart’a kadar anlaşmaya varmalarının çok zor olduğunu dile getirmiş, sonrasında da tarifelerin yeniden artırılacağını öngörmüştü.

Lighthizer İki Ülkenin 1 Mart'a Kadar Anlaşması Zor Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin de gelişmeler üzerine yaptığı ayrı bir açıklamada, Çin ve ABD’nin iş birliği yapması halinde bunun tüm dünyaya fayda sağlayacağını söylediği kaydedildi. Kaynaklara göre Wang; “Eğer Çin ve Amerika Birleşik Devletleri muhalif ise o zaman kazanan yoktur ve bu tüm dünyaya zarar verir” dedi. Ayrıca Wang Yi, ABD’nin Çin’in gelişmesine daha olumlu bir ışıkla ve alan ile faydaları genişletmek için bakması gerektiğini aktardı.

Tüm bunların yanında, Huawei CFO’su Meng Wanzhou’nun kefaletle serbest bırakılma duruşmasının bugün de devam ettiğinin üzeri çizildi. Çünkü hakim dünkü duruşmada, Meng’in eşinin British Columbia eyaletinde ikamet etmemesi ve Kanada turist vizesinin şubat ayının başında dolacak olmasının kefil olmasına engel olabileceğini ifade etmişti. Daha doğrusu Meng’in avukatlarının, eşinin toplamda 15 milyon doları teminat olarak gösterebileceği ve mahkemenin koşullarına uymasını sağlamak için Meng’le birlikte yaşayabileceği yönündeki taahhütlerini şüpheyle karşılamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum