Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Çin Görüşmelerinde Önemli İlerleme Düşüncesi, Biraz İyimser

Güvenilir Çin kaynakları Ekim müzakerelerinden anlamlı ilerleme beklese de önceki ABD Ticaret Bakanı Carlos Gutierrez, bunun biraz iyimser olduğunu söyledi. İşte detaylar;
ABD-Çin Görüşmelerinde Önemli İlerleme Düşüncesi, Biraz İyimser
Yorum

Güvenilir Çin kaynakları Ekim müzakerelerinden anlamlı ilerleme beklediklerini söylese de 2005’ten 2009’a kadar ABD Ticaret Bakanı olarak görev yapan Carlos Gutierrez, bunun biraz iyimser olduğunu savundu.

Global Times’ın baş editörü Hu Xijin’in; “iki taraf arasında önemli bir ilerleme için daha fazla olasılık var” yorumuyla birlikte dünyanın en büyük iki ekonomisinin anlaşmasına dair umutlar yükselmişti.

Çünkü Global Times’ın baş editörünün yorumları, pek çok piyasa katılımcısı ve Wall Street tarafından dikkatle takip ediliyordu.

Carlos Gutierrez İyimser Yorum Katılmadı Hu Xijin’in yanında Taoran Notes isimli blog da gelecekteki ticari görüşmelerde yeni gelişmeler yaşanmasının çok muhtemel olduğunu yazmıştı. Zaten küresel piyasalar da ticaret müzakerelerinin kesinleşen tarihi üzerine yükseliş kaydetmişti. Ne var ki eski Başkan George W. Bush’un liderliği altında görev yapan Gutierrez, ABD ve Çin’in yakın vadede bir anlaşmaya varacağını görmenin zor olduğunu savundu.

İki tarafın birbirinden çok uzak olduğunu ve bunun halka açık bir tartışmaya dönüştüğünü vurgulayan Gutierrez; “ortam bir anlaşma için elverişli değil” diyerek şöyle devam etti:

Carlos Gutierrez Ortam Anlaşma Uygun Değil “Toplantı yapmaları iyi bir şey ama bence kısa vadede bir anlaşma olmayacak.” Bununla birlikte ABD ve Çin’in 2020’de Amerika’nın başkanlık seçimlerinden önce bir anlaşmaya varabileceklerini ama bunun Trump’ın seçmenlere sunabileceği kadar iyi bir anlaşma olması gerektiğini öne sürdü.

Trump’ın Amerikan kamuoyuna Çin’i ABD’den çaldığını söylediğini vurgulayan eski Ticaret Bakanı, onun Çin’le vardığı bir anlaşmanın iddialarını nasıl ele aldığını Kongre’deki Demokrat milletvekillerine ve insanlara açıklamak zorunda kalacağını aktardı.

Diğer taraftan ticaret savaşı nedeniyle pek çok firmanın Çin’den çıktığı söylenirken Gutierrez, Çin’de kalmayı seçen pek çok uluslararası şirket olduğunu savundu. Bazı tedarik zincirlerinin Vietnam’a ve diğer şirketlere gittiğini ama genel anlamda Çin’e yoğun yatırım yapan büyük şirketlerin burada kaldığını savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu