Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Çin Dışında Diğer Büyük Ticaret Ortaklarıyla İlişkilerde de İlerleme Kaydetmeli

Union Pacific CEO’su Lance Fritz, tarifelerin çok uzun süre devam etmesi durumunda ABD ekonomisine zarar vereceğini söyleyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
ABD Çin Dışında Diğer Büyük Ticaret Ortaklarıyla İlişkilerde de İlerleme Kaydetmeli
Yorum

Dünyanın en büyük nakliye şirketleri arasındaki Union Pacific Railroad’un CEO’su, süregelen tarifelerle ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Salı günü CNBC’ye konuşan Lance Fritz, Başkan Donald Trump’ın Çin’le devam eden ticari meseleleri çözmek için doğru hedefe sahip olduğunu ancak yaklaşımının ABD ekonomisi üzerinde çok geniş kapsamlı sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

Ayrıca Pekin’i baskı altına almanın ve onların Dünya Ticaret Örgütü’nün uluslararası ticaret standartlarına saygı göstermesi için zamanın geldiğini dile getirdi.

Union Pacific Railroad’un CEO’su Çin Baskılama Zamanı Geldi Bunun yanında, ülkeden milyarlarca dolarlık ithalat vergilerinin yerel ekonomilere zarar verdiğini de ekledi. “Çok uzun süre devam etmeleri durumunda ABD ekonomisine zarar vereceğini düşünüyorum. Trump, Çin’i masaya getirmek için tarifeleri etkili bir şekilde kullandı ancak söz konusu aracı, ne kadar derin ve uzun kullandığımız konusunda dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum çünkü bu kesinlikle ekonomimizle ilgili bir sorun yaratacaktır.” dedi.

Trump daha önce defalarca tarifelerin ceremesini Çin’in çekeceğini söylerken Fritz, bundan yalnızca Çin’in etkilenmediğine işaret etti.

Union Pacific CEO Tarifeler Uzun Süre Devam Ederse ABD Ekonomisine Zarar VerecekUnion Pacific’in genel merkezinin bulunduğu Nebraska’da tarım sektörünün anlaşmazlıktan olumsuz bir şekilde etkilendiğini belirten Fritz, ABD’de ekilen soya fasulyesinin yaklaşık yarısının ihracat için kullanıldığını ve Çin’in bir zamanlar bu alımın yüzde 40’ını oluşturduğunu aktardı. Oranın şu anda sıfıra yaklaştığını yani mahsulün yüzde 20’sinin yeni bir ev bulmak zorunda olduğunu bildiren Fritz, bir tedarik zincirinin kırıldığında diğer tedarik zincirlerinin onun yerine geçecek şekilde büyüdüğü gerçeğinin göz ardı edildiğini vurguladı.

Öte yandan, tarım taşımacılığının Union Pacific’in 2018 nakliye gelirinin yüzde 21’ini oluşturduğu ve bunun toplamda 21 milyar doları aştığı bilgisi verildi.

Trump Tarifeleri Nebraska Tarım Zarar Verdi Fritz, yerel çelik piyasasının güçlü olmasına rağmen bunun, işlerin Trump’ın söz verdiği gibi ABD’ye geri döneceği anlamına gelmediğini çünkü işlerin büyük bölümünün otomasyona çevrildiğini de söyledi.

“Üretimin acımasızca üretkenlik arayışı ve küresel anlamda rekabet etme gerçeği, bu işlerin birçoğunun otomasyon tarafından kaybolduğunu söylüyor” diyen Fritz, ABD’nin Çin ile ticaret dışında diğer büyük ticaret ortaklarıyla ilişkilerde ilerleme kaydetmesi gerektiğini aktardı. Trump’ın Meksika’ya tarife uygulamamasından dolayı memnun olduğunu ama yapılması gereken daha çok şey olduğunu da şöyle anlattı: “USMCA’nın onaylanması gerekiyor. Çin ile ticaret yapmak zorundayız. Japonya ile bir anlaşmaya geçmeliyiz ve AB ile anlaşmaya ihtiyacımız var.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu