Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kudlow: ABD-Çin Anlaşması Olmazsa, Trump Amerika’yı Savunmaya Kararlı

Beyaz Saray ekonomi danışmanı olan Larry Kudlow, ABD ile Çin’in bir ticaret anlaşmasına “yakın” olduklarını söyleyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
Kudlow: ABD-Çin Anlaşması Olmazsa, Trump Amerika’yı Savunmaya Kararlı
Yorum

Beyaz Saray Ulusal Ekonomik Konsey Direktörü Larry Kudlow, ABD ile Çin’in bir ticaret anlaşmasına “yakın” olduklarını ancak yönetimin, istediği şartları alamaması durumunda uzaklaşmaya hazır olduğunu söyledi.

Cuma günü CNBC’ye konuşan Kudlow, Başkan Trump’ın anlaşmanın iyi olmaması, gelecekteki hırsızlıkların önlenmesine ilişkin güvencelerin bulunmaması, icra prosedürünün iyi olmaması durumunda ilerlemeyeceğini defalarca söylediğini belirtti.

“Başkan, uygulama ve teminatları alamadığımız takdirde o zaman ilerlemeyeceğimizi söyledi” ifadeleriyle net konuştu.

Kudlow: Başkan İstediklerimizi Alamazsak İlerlememiz Gerektiğini SöylediNihayetinde iki ülkenin birinci aşama anlaşmasını imzalaması, geniş çapta bekleniyor. Devam eden müzakerelerin olumlu sonuçlanmaması halinde, 15 Aralık’taki tarifelerin devreye girmesi olasılığı endişelendiriyor. Kudlow’un açıklamaları ise beklentilerin iyice karmaşık hale gelmesine yol açtı.

Kesinlik vermeyen ekonomi danışmanı; “Anlaşma yakın. Muhtemelen Kasım ortasındakinden bile daha yakın” dedi. İsteğe bağlı herhangi bir nihai tarihin bulunmadığını da ekleyen Kudlow; 15 Aralık’ın tarifelere devam etmek ya da etmemek için çok önemli bir tarih olduğunu dile getirdi.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki son tartışmaları “yoğun” olarak nitelendiren Kudlow, şöyle konuştu:

Kudlow ABD Çin Görüşmeleri Yoğun “Yoğun diyorum çünkü bu çok önemli bir konu. Çeşitli kategorilerden geçtiğinizde burada çok fazla risk var. Çin’e ya da başka hiçbir ülkeye, teknolojideki atılımlarımızı ve 5G ile ilgili ileri mikroişlemcilerimizi çalma izni veremeyiz.” FOX Business’a da konuşan Kudlow, ABD ile Çin’in birinci aşama ticaret anlaşmasına yakın oldukları yorumunu tekrarladı.

İyi bir anlaşmanın yabancı tarifeleri, fikri mülkiyet hırsızlığını ve zorla teknoloji transferini ele alacağını ve her iki ekonomi için de harika olacağını aktardı. Ancak böyle bir anlaşmaya varılamazsa, Başkan Trump’ın Amerika’yı, Amerikan ekonomisini, Amerikalı çalışanı, çiftçiyi ve teknoloji çalışanını savunmaya kararlı olduğunu bildirdi.

Trump da Perşembe günü yaptığı açıklamada, Pekin ile ticaret görüşmelerinin “çok iyi” olduğunu söylemişti. 10 günden daha kısa bir süre içinde uygulanacak olan tarifelerle ilgili bir şeyler olabileceğini ancak bunu henüz tartışmadıklarını da eklemişti. Wall Street Journal da Perşembe günü ABD ve Çin’in Çin’in alacağı tarımsal ürün miktarı konusunda hala fikir birliğine varmadığını yazdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu