Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD için Çift Dip Riski Devam Ederken Çözüm Daha Fazla Mali Teşvikte

Eski Atlanta FED Başkanı Dennis Lockhart, ABD ekonomisinde çift dipli resesyonun hala mümkün olduğu konusunda uyardı. Detaylar aşağıda;
ABD için Çift Dip Riski Devam Ederken Çözüm Daha Fazla Mali Teşvikte
Son Güncelleme: 
Yorum

Diğerlerinde olduğu gibi dünyanın en büyük ekonomisinde de sular bir türlü durulmuyor. Salgından en çok etkilenen ülke konumunu koruyan ABD, dün açıkladığı ikinci çeyrek verilerinde bu durumu bir kez daha gözler önüne serdi.

İkinci okuması açıklanan ABD GSYİH’sinin düşüş oranı yüzde 31,7’ye aşağı yönlü revize edilse de rakam Büyük Buhran’dan bu yana en büyük düşüşü temsil etti. Gelişmeler karmaşık sinyaller verirken ABD ekonomisi için yapılan yorumlar da farklılık gösteriyor. Karamsar denilebilecek son yorumlardan biri de eski FED yetkilisi Dennis Lockhart’dan geldi.

CNBC’nin programına konuşan eski Atlanta FED Başkanı Dennis Lockhart, ABD ekonomisinin önceki daralmanın ardından mevcut çeyrekte toparlanabileceği ancak salgın nedeniyle yeniden batabileceği konusunda uyardı.

Yani 2007’den 2017’ye Atlanta FED başkanı olan Dennis Lockhart, ABD ekonomisinde çift dipli bir durgunluk olasılığını gündeme getiren ekonomistler ve uzmanlar arasına katıldı.

Moody’s Analytics Baş Ekonomisti Mark Zandi de Temmuz ayında Covid-19 yükselişinin ABD’de çift dipli resesyon riskini artırdığını dile getirmişti. Çifte düşüş, ekonominin kısa bir toparlanmanın ardından düşüş dönemine dönmesi anlamına gelirken Lockhart; “İleriye baktığımda bir dizi senaryoyu göz önünde bulundurmanız gerektiğine inanıyorum ve bu senaryolar arasında açıkça kötümser bir senaryo var ve bu da bir çift dip olabilir” dedi.

Virüs yönetimiyle işlerin kötü gitmesi ve Perşembe günkü işsizlik verileri gibi daha fazla düşüşün yaşanması durumunda, çift dipli bir durgunluğun olabileceğini vurguladı.

ABD İşsizlik 22 Ağustos Burada eski FED yetkilisi, ABD Çalışma Bakanlığı’nın 22 Ağustos’ta sona eren haftada 1 milyonun hafif üzerinde gelen işsizlik başvurularına atıfta bulundu. Bu, ilk kez işsizlik başvurusu yapanların 23 haftada 1 milyon sınırının üzerine geçtiği 22. hafta olmuştu. 22 Ağustos’ta sona eren haftada, mevsimsellikten arındırılmış ilk işsizlik başvuruları 1 milyon 6 bin oldu.

ABD GSYİH 2Ç20
Kaynak: Bureau of Economic Analysis

Lockhart, çift dipli resesyonun temel senaryo olmasa da yine de mümkün göründüğünü sözlerine ekledi.

Dünyanın en büyüğü olan ABD ekonomisinin daha fazla mali desteğe ihtiyacı olduğunu çünkü para politikası kullanımının sınırlarına yaklaştığını dile getirdi. Kongre ve Beyaz Saray’ın bir başka mali teşvik turu nedeniyle çıkmaza girmesi nedeniyle ilerleme eksikliği olduğunu belirterek şöyle dedi:

“En kötü durum senaryosunu, özellikle Amerikan halkının en savunmasız kesimleri için gerçekten savuşturmak için etkili bir çaba olacaksa, o zaman bu mali taraftan gelecektir. Bu tema Jay Powell tarafından defalarca tekrarlandı ve mali eylemin şu anda en uygun ekonomik eylem olduğuna ve buna ihtiyacımız olduğu konusunda tamamen hemfikirim.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu