Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD Çekirdek PCE Fiyat Endeksi Mayıs’ta %3,4’e Yükseldi

Artan endişeler ortasında enflasyon için önem taşıyan PCE Fiyat Endeksi için son aylık rakamlar açıklandı.
ABD Çekirdek PCE Fiyat Endeksi Mayıs’ta %3,4’e Yükseldi

ABD Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) Mayıs ayına ilişkin beklenen verilerini açıkladı.

ABD Merkez Bankası’nın tercih ettiği enflasyon göstergesi olan ve değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan Çekirdek PCE Fiyat Endeksi yıllık bazda yüzde 3,4’e yükseldi.

Beklenti de yüzde 3,4’e yükseliş yönündeydi. Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi Nisan’da ise yüzde 3,1’e yükselmişti.

Aylık bazda çekirdek PCE Fiyat Endeksi yüzde 0,5 olarak gerçekleşti.
ABD Çekirdek PCE Fiyat Mayıs
Kaynak: BEA

Beklenti yüzde 0,6 iken Nisan’da rakam yüzde 0,7 olmuştu. Mayıs’ta Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi aylık yüzde 0,4’e geriledi. Nisan’da rakam yüzde 0,6 olmuştu.

PCE Fiyat Endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre ise Nisan’daki yüzde 3,6’dan Mayıs’ta yüzde 3,9’a yükseldi. ABD’de kişisel gelirse Nisan ayındaki yüzde 13,1’lik düşüşün ardından 2021 yılının Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 2 azaldı.

Rakam yılın başlarında alınan teşvik ödemelerinin zayıflamaya başlamasıyla yüzde 2,5’lik bir düşüşe ilişkin piyasa beklentilerinden iyi geldi. Nisan’da ise yüzde 13,1’lik gerileme olmuştu.

Kişisel harcamalar, Nisan ayında yukarı yönlü revize edilen yüzde 0,9’luk büyümenin ardından Mayıs’ta değişmedi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum