Dolar (%-0.92) 13.5247
Euro (%-0.97) 15.0832
Sterlin (%-1.02) 18.1039
Ons (%-0.55) 1785.06
Gram (%-1.47) 776.54
Çeyrek (%-1.47) 1269.64
THYAO (%-1.68) 28,16
ASELS (%-1.70) 21,92
PETKM (%-1.25) 8,70
EUR/USD (%0.04) 1.11472
USD/JPY (%-0.06) 115.28
EUR/GBP (%0.06) 0.8332
Petrol (%0.65) 87.17
Gümüş (%-1.38) 22.363
Bitcoin (%1.96) 36935.70
Ethereum (%2.60) 2458.02
Bist100 (%-0.73) 1,983.18

Çiçeği Burnunda ABD Başkanı Trump’ın Olay Yaratan Görüşleri

Çiçeği Burnunda ABD Başkanı Trump’ın Olay Yaratan Görüşleri
11 Kasım 2016 | 15:14Son Güncelleme: 06.06.2017 / 14:16:57
Yorum

Gayrimenkul krallığından ABD başkanlığına uzanan, başta anket şirketleri olmak üzere medya ve Hollywood ünlülerini de yenilgiye uğratan Donald Trump, atmış olduğu tweetler ve vermiş olduğu demeçler ile seçim süresince tartışmaları başlatan taraf olmuştu. Kampanya boyunca dile getirdiği söylemler ve savunduğu politikalarla seçimi kazanmasına ihtimal dahi verilmeyen Trump, önümüzdeki yılın başında bayrağı Obama’dan devralacak. Küresel çapta şaşkınlık yaratan seçim sonuçlarından sonra Trump’ın 45. ABD Devlet Başkanı olması, hem ülke içerisinde hem de dünya genelinde tedirginlik yarattı.

Çünkü Trump, New York soğuk olduğu için küresel ısınma olmadığını iddia ediyor, cinsiyetçi ve ırkçı söylemlerde bulunuyordu. Ayrıca ne yapacağı tam olarak kestirilemeyen bir isim olduğundan dolayı da hem seçmenlerin hem de dünyanın aklını karıştıran Donald Trump, milyonerlerin sürdürdüğü en saçma hukuk mücadeleleri arasında yer alan yazar Timothy O’Brien’e açmış olduğu davayla da gündeme oturmayı başarmıştı. Her şeye rağmen ABD’nin 45. başkanı Donald Trump seçildi. Peki, bu ünlü iş adamının inandığı politikalar ve ortalığı karıştıran demeçleri hangileriydi?

İşte ABD’nin Yeni Başkanı Donald Trump’ın olay yaratan görüşleri ve demeçleri:

11 Hillary Clinton ile İlgili Suçlamaları

Hillary Clinton ile İlgili SuçlamalarıBildiğiniz üzere Bill Clinton, başkanlık döneminde geniş çapta yankı uyandıran bir skandala imza atmıştı. Eşi Hillary Clinton’ı, Beyaz Saray sekreteri Monica Lewinsky ile aldatan Bill Clinton, başkanlığının yanı sıra çapkınlığıyla da dönemin manşetlerinde yer almıştı. Elbette ki, bu skandal sonucunda Clinton’ın istifası istenmiş, ancak Hillary eşine destek verdiği için Bill Clinton istifa etmemişti.

Yeni başkan Donald Trump ise Hillary Clinton’ın, eşini hoş olmayan davranışlarla itham eden kadınları baskı altına aldığını ve tehdit ettiğini ileri sürmüştü. Ayrıca Hillary Clinton’ın Dışişleri Bakanı olarak görev yaptığı zamanlarda özel e-mailini kullanmaktan ceza alması gerektiğini, ancak dönemin Adalet Bakanı’na başkan olması durumunda görevine devam edeceği vaadinde bulunarak ceza almadığını belirtmişti.

10 Saddam Hüseyin ve Muammer Kaddafi’nin İyi İşler Başardıklarını Savunması

Saddam Hüseyin ve Muammer Kaddafi'nin İyi İşler Başardıklarını SavunmasıDonald Trump, 30 Aralık 2006 tarihinde idam edilen Irak’ın 5. cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin ve 2011 yılında halk tarafından linç edilerek öldürülen Libya lideri Muammer Kaddafi olmadan Irak ve Libya’da sorunların çoğaldığını ve durumun daha da kötüye gittiğini savunmuştu. Ayrıca eski Irak diktatörü Saddam Hüseyin’in “teröristleri öldürmesiyle iyi bir iş başardığını” da belirten Trump, bu demeçlerinden sonra büyük tepkilerle karşılaşmıştı.

9 Kürtaj ve Kadınlar Hakkındaki Söylemleri

Kürtaj ve Kadınlar Hakkındaki SöylemleriMSNBC kanalına verdiği röportajda, kürtaj yapan doktorların cezalandırılması ve kürtajın yasaklanması gerektiğini savunan Trump, başta ABD’li kadınlar olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen tepkilerin hedefi olmuştu. “Hillary kocasını tatmin edemiyor, ABD’yi nasıl tatmin etsin” gibi ahlaksızca söylemlerde de bulunan Trump, eşi de dahil olmak üzere hemen hemen bütün dünya kadınlarının düşmanı haline gelmişti.

8 Müslümanlardan İzole Edilmiş Bir ABD Hayali

Müslümanlardan İzole Edilmiş Bir ABD HayaliCalifornia’daki saldırılardan sonra Trump, Müslümanların ABD’ye girişinin engellenmesi gerektiğini dile getirmişti. En azından ülke yöneticileri bu tarz olayları kontrol alana dek, ABD’nin Müslümanlara yasaklanmasını savunan Trump, ayrıca ABD’de bulunan camilerin gözetim altında tutulmasını ve Müslümanların emniyet güçlerince fişlenmesi gerektiğini de dile getirmişti. Bu söyleminden dolayı oldukça tepki toplayan ve “ırkçı” olarak nitelendirilen Donald Trump, artık ABD’nin 45. devlet başkanı.

7 Afro-Amerikalıların Ölümleriyle İlgili Sunmuş Olduğu İstatistikler

Afro-Amerikalıların Ölümleriyle İlgili Sunmuş Olduğu İstatistiklerAlman asıllı bir Amerikan vatandaşı olan Donald Trump, Müslümanlarla ilgili demeçlerinin yanı sıra Afrika asıllı Amerikalılar ve ülkenin yaklaşık %15’lik kısmını oluşturan göçmenlere yönelik söylemleriyle de “ırkçı” sıfatının üzerine yapışmasına neden oldu. Polisler tarafından öldürülen siyahi Amerikalılar için yürütülen “Siyahların Yaşamları Önemlidir” hareketinin sorunlu olduğunu ileri süren Trump, Afro-Amerikanların haklarını savunanların özür dilemesiyle alay edip, siyahilerin birbirlerini öldürdüklerini ve polisler tarafından öldürülenlerin ise yüzde birlik bir dilime sahip olduğunu iddia etmişti.

6 Göçmenleri Sınır Dışı Etmek İstemesi

Göçmenleri Sınır Dışı Etmek İstemesiDünyada en fazla göçmene ev sahipliği yapan Amerika Birleşik Devletleri’nde, yaklaşık 46 milyon göçmen bulunuyor. Tahmini olarak 11 milyon yasadışı göçmenin ABD’de yaşadığını ve bu göçmenlerin sınır dışı edilmeleri gerektiğini savunan Trump, “yabancı düşmanı” olarak nitelendirildi. Ayrıca BBC tahminlerine göre bu durum, 114 milyar dolara mal olabilir.  

5 Meksika Sınırına “Büyük Bir Duvar” Örmek İstemesi

Meksika Sınırına "Büyük Bir Duvar" Örmek İstemesiGöçmenlerle ilgili katı bir tutum sergileyen Trump’ın başka bir arzusu da ABD ve Meksika sınırı arasına “büyük bir duvar” inşa etmek. ABD’ye göç eden Meksikalıların genellikle suçlu ya da başı dertte olan insanlar olduğundan bahseden Trump, Meksikalı göçmenleri “tecavüzcüler” olarak tanımlıyor. Elbette ki, göçmenlerin sınır dışı edilmesi gibi tahmini olarak 13 milyar dolara inşa edilecek olan bu “büyük” duvarın maliyeti de oldukça yüksek.

4 İklim Değişikliğiyle Dalga Geçmesi

İklim Değişikliğiyle Dalga GeçmesiDünya çapındaki anket firmaları Trump’a köstek olmuş ve 45. ABD başkanının Clinton olacağını ileri sürmüşlerdi. Ancak Donald Trump’ın başkan seçileceğini tahmin eden kahin hayvanlar, seçim sonucunu önceden belirlemişlerdi. Bu kahin hayvanların arasında, hem küresel ısınma hem de yasa dışı avcılarla cebelleşen bir kutup ayısı da bulunuyordu. Fakat Trump, New York’un soğuk ve karlı olduğunu belirterek iklim değişikliğinin bir “şakadan ibaret” olduğunu atmış olduğu tweetlerde dile getirmişti. Bu durumun işletmeler arasındaki rekabeti sınırladığını ileri süren Trump, bilim dünyası ve doğal yaşamı koruma kuruluşları tarafından tepkilerin hedefi olmuştu.

3 Çin ve Rusya İlişkileri

Çin ve Rusya İlişkileriSeçimin güçlü adayı olarak gösterilen Hillary Clinton, son canlı yayın tartışmasında Trump’a “Putin’in kuklası” demişti. Putin ise Donald Trump’ı desteklediğini belirtmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile “iyi geçineceğini” belirten Trump, CNN’e vermiş olduğu röportajda Putin ile müzakerelere oturacağının sinyallerini vermişti. Putin ile anlaşmak istediğini belirten Donald Trump, Çin’e ise ABD ile ticaret karşılığında bir dizi şartlar koşulması gerektiğini dile getirmişti.

2 IŞİD’i Bombalayarak Bitirebileceğini Söylemesi

IŞİD'i Bombalayarak Bitirebileceğini Söylemesi“İyi biri” olduğunu her defasında dile getiren Trump, ağır işkencelerin uygulandığı sorgulama yöntemlerinin kullanılması gerektiğini, bu uygulamaların militanlarınkinden daha hafif olduğunu belirtmişti. Ayrıca IŞİD’i cehenneme gönderene kadar bombalayacağını da sözlerine ekleyen Donald Trump, militanların petrol ile ilişkilerini keserek onları zayıflatacağını ve IŞİD’i böylelikle bitirebileceğini iddia ediyor.

1 ABD’deki Arapların 11 Eylül Saldırılarını Kutladığını İddia Etmesi

ABD'deki Arapların 11 Eylül Saldırılarını Kutladığını İddia Etmesi11 Eylül 2001 tarihinde gerçekleşen intihar saldırılarını ABD’deki Arapların kutladığını söyleyen Trump, Müslüman karşıtı söylemlerine bir yenisini daha eklemişti. Belki de bu demeç, Trump’ın en çok tepki toplayan açıklaması olabilir. Saldırıların ardından New Jersey’de yaşayan Müslümanların kutlamalar yaptığını iddia eden Trump’ın başkanlık döneminde neler yapacağı, fazlasıyla merak ediliyor.

“Irkçı, cinsiyetçi, homofobik, yabancı düşmanı ve İslamofobik” olarak tanımlanan ve seçim sonrası California eyaleti başta olmak üzere ülke çapında “Benim Başkanım Değil” sloganıyla protesto edilen Trump, listemizde yer alan demeçlerinden dolayı oldukça “tehlikeli” bir lider olarak görülüyor. Sürpriz bir sonuçla başkanlık koltuğuna oturan Donald Trump’ın ileriki süreçlerde neler yapacağı ise hem ABD’de hem de dünya çapında merak ve tedirginlik uyandırıyor. Peki, ABD’nin 45. devlet başkanı olarak görev yapacak olan Donald Trump hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar