Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ile AB Arasındaki Güven Tüm Zamanların En Düşük Seviyesinde

Avrupalı bir milletvekili, ABD ile AB arasındaki güvenin tüm zamanların en düşük seviyesinde olduğunu ve ticarette ortak bir zemin bulunmadığını söyledi.
ABD ile AB Arasındaki Güven Tüm Zamanların En Düşük Seviyesinde
Yorum

ABD’li ve Avrupalı ticaret temsilcileri, geçen hafta Washington’da ticaretteki farklılıkları gidermek için bir araya geldiler. Buna karşın CNN görüşmelerde bir çıkmazın yaşandığını açıkladı. Avrupa parlamentosunun bir üyesi olan Marietje Schaake tarafından yapılan açıklamaya göre; iki ülke arasındaki güven, tüm zamanların en düşük seviyesinde bulunuyor.

Avrupalı milletvekili Marietje Schaake, ABD ile AB arasındaki güvene dayalı olarak ticarette ortak bir zemin bulunmadığını dile getirdi.

Schaake Ortak Ticaret YorumuCNN, iki ülke arasındaki müzakerelerin her iki tarafın da AB’nin daha fazla ABD zirai ürün satın almasını içeren detaylar üzerinde anlaşamadığını ve çıkmaza girildiğini yazdı.

Geçen yıl Trump, Avrupa otomobillerine yüzde 25’e varan ek gümrük vergileri koymakla ve Avrupa’dan çelik ile alüminyum ithalatı için vergi yükseltmekle tehdit etmişti. Alman otomobil devleri ise bunun kritik bir durum olduğunu söylemişti.

Schaake, AB’nin ticareti güçlendirmek istediğini ama Trump’ın korumacı ve milliyetçi bir gündeme inandığını dile getirdi.

Trump Korumacı ve MilliyetçiAB’li milletvekili, “AB kurallarına dayalı ticaret yapmak istediğimiz konusunda çok açık, çok taraflı sistemi güçlendirmek istiyoruz ve ABD’nin burada bir ortak olarak olmasının karşılıklı yararımız olduğunu düşünüyor. Ancak Başkan Trump’ın açıkça başka fikirleri var. Daha korumacı, milliyetçi bir gündeme inanıyor ve başka çıkmak zor. Çünkü orada neyi tartışabileceğimizi gerçekten bilmiyoruz,” ifadelerini kullandı.

Schaake, ABD ile AB arasındaki sürtüşmenin, iki tarafın da Çin’in haksız ticaret iddialarıyla yüzleşmek için birlikte çalışma fırsalarının kaçırdığı anlamına geldiğini de dikkat çekti. Trump, fikri mülkiyet hırsızlığı iddialarıyla Çin’de faaliyet göstermek isteyen Amerikan şirketlerinin önündeki engeller ve iki ülke arasındaki büyük ticaret dengesizliği gibi uygulamalar için Pekin’e defalarca saldırıda bulunmuştu.

Schaake ve diğer Avrupalı milletvekilleri, Trump’ın Çin’e yönelik eleştirilerinin bir kısmının AB tarafından da paylaşıldığını belirtti.

AB Çin Sorunlarının Bir Kısmını PaylaşıyorSchaake, “En azından ABD ile konuşmamızın önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü her ikimiz de Çin’in zorluklarıyla karşı karşıyayız, ticaretle ilgili kurallara tam olarak uymayan bir ülke. Bu yüzden birbirimize muhalif olmak yerine ortak bir gündem izlememiz gerektiğini düşünüyorum,” dedi.

Milletvekili Schaake’nin görüşleri, Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde kıdemli danışman olan ve Uluslararası İşletmecilik Bürosu Başkanı William Reinsch tarafından da paylaşılıyor. Reinsch, ABD ile AB’nin birlikte, Çin’in ticaret yapmak için uyması gereken kanuna dayalı bir sistemle “dünyanın en büyük orta sınıf tüketici pazarının ne olacağını” oluşturabileceklerini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu