Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Ülkelerine Sığınan Ukraynalı Sayısı 300 Bini Geçti

Savaştan kaçan Ukraynalılar Macaristan ve Polonya gibi ülkelere giderken, en az 4 milyon kişinin sığınmacı olması bekleniyor.
AB Ülkelerine Sığınan Ukraynalı Sayısı 300 Bini Geçti
Yorum

Rusya’nın Ukrayna topraklarına girmesiyle başlayan savaşta can kaybı artıyor. Başkent Kiev’de sokağa çıkma yasağı 28 Şubat Pazartesi gününe kadar uzatıldı. Birçok ülke Ukrayna’da yaşayan vatandaşlarını tahliye etmeye başlarken, komşu ülkelerin de çatışmalardan etkilendiği görülüyor.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun kriz yönetiminden sorumlu üyesi Jenaz Lenarcic’in aktardığı bilgiye göre Ukrayna içinde ve komşu ülkelerde 18 milyon kişinin etkileneceği öngörülüyor.

7 milyon Ukraynalının yerlerinden olabileceği ve 4 milyon kişinin mülteci konumuna düşebileceği belirtildi. Bunların kabaca edilmiş tahminler olduğunu söyleyen Lenarcic, yine de her türlü duruma karşı hazırlıklı olmaları gerektiğini ifade etti.

AB ülkelerine gelen Ukraynalılara yardım edeceklerini belirten isim, 2014 yılından bu yana yıllık 25 milyon Euro yardım yaptıklarını ve bunu 90 milyon Euro’ya çıkardıklarını ifade etti.

AB Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson ise Rus saldırısı nedeniyle Macaristan, Slovakya, Romanya ve Polonya’ya sığınanların sayısının 300 bini geçtiğini açıkladı. Çoğunun kendi akrabalarında kaldığı, az bir kısmının ise iltica başvurusunda bulunduğunu söyledi.

AB Komisyonu’nun AB İçişleri Bakanları Toplantısında Geçici Koruma Yönergesini harekete geçirmeyi önerdiğini belirtti. Geçici Koruma Yönergesi’nin kişilere koruma süresi boyunca oturum izni, iş ve barınma, sağlık ve eğitim imkanlarından faydalanma, aile birleşimlerine izin vermesi gibi imkanları sunmasının öngörüldüğü aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu