Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB, Ukraynalı Mülteciler için Tek Kayıt Sistemi Oluşturacak

24 Şubat’ta başlayan savaştan bu yana 3 milyon 800 bin Ukraynalı mültecinin AB’ye sığındığı açıklanırken, daha fazla imkandan faydalanmaları sağlanacak.
AB, Ukraynalı Mülteciler için Tek Kayıt Sistemi Oluşturacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Birliği (AB) içişleri bakanları, Ukraynalı mülteciler hakkında alınacak kararlar için toplantı yaptı. 24 Şubat 2022’den bu yana yaklaşık 3,8 milyon insanın Ukrayna’daki savaştan kaçıp AB’ye geldiği açıklandı.

Mültecilere sağlanacak ek finansal desteğin oluşturulması gibi konuların ele alındığı görüşmede, ulusal kayıt yerine birlik genelinde tek bir kayıt sistemi oluşturma kararı alındı.

AB bakanlarının aldıkları bu karar ile geçici korumadan yararlanan kişilerin tüm üye ülkelerde haklarından yararlanabilmeleri ve üye devletlerin bilgi alışverişinde bulunmalarına olanak sağlanması amaçlanıyor.

Açıklamada “Ulusal veri tabanlarında AB düzeyindeki bu tür bir konsolidasyon, mültecilerin ve özellikle refakatsiz küçüklerin ve bunların AB içindeki seyahatlerinin korunmasını kolaylaştıracaktır.” ifadesine yer verildi.

Moldova’ya gelen mültecilerin kabulüne ilişkin taahhütlerin not edildiği, tahliye operasyonlarının uygulanması için Komisyon tarafından onaylanan operasyonel prosedürlerin yerine getirildiği belirtildi.

Dış sınır kontrollerinin katı bir şekilde uygulanmasının gerektiği, insan kaçakçılığı, çevrimiçi dolandırıcılık, silah kaçakçılığını desteklemeye yönelik fonların zimmete geçirilmesi gibi organize ve ciddi suçlarla (EMPACT) mücadele etmek için AB ağının seferber edilmesi gerektiği konusunda hemfikir olundu.

AB Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, AB’ye gelen Ukraynalıların yarısının çocuk olduğunu söyledi. Savaşın ilk zamanlarında günde 200 bin kişi gelirken, bunun 40 bine düştüğünü açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu