Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB, Rusya Merkez Bankası’na da Yaptırım Uyguluyor

AB’den Rusya’ya yönelik yaptırımların boyutu artıyor. Açıklama AB Komisyonu Başkanı’ndan gelirken, bununla da kalmayacağı belirtildi.
AB, Rusya Merkez Bankası’na da Yaptırım Uyguluyor
Yorum

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’ya yönelik alınan yeni yaptırım paketini açıkladı. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla detayları açıklayan Leyen, ilk olarak Rusya’ya ait, Rus tescilli veya Rus kontrolündeki uçaklar için AB hava sahasının kapatıldığını duyurdu.

Bu uçakların AB topraklarına inemeyeceğini, havalanamayacağını veya üzerinde uçamayacağını söyledi.

İkinci olarak Russia Today ve Sputnik gibi Rus medya kuruluşlarının AB’de yasaklanmasına karar verildiğini bildirdi. “Putin’in savaşını haklı çıkarmak için artık yalanlarını yayamayacaklar. Avrupa’da zehirli ve zararlı dezenformasyonlarını yasaklamak için araçlar geliştiriyoruz.” dedi.

AB Rusya'ya Yeni Yaptırımlar
Kaynak: Twitter

Alınan bir diğer kararda, Lukashenko rejiminin yeni bir yaptırım paketiyle, en önemli sektörlerini hedef alarak vuracaklarını aktardı. Leyen açıklamasında, “Rusya’nın merkez bankasına da yaptırım uygulayacağız ve tüm varlıklarını durduracağız.” ifadesine yer verdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin cesaretinin ve halkın direncinin kendilerine ilham kaynağı olduğunu belirtti.

Basın toplantısında AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de açıklama yaparken, alınacak tedbirlerle Rusya Merkez Bankası rezervlerinin yarıdan fazlasının bloke edileceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu