Yatırım yapmaya başla!

AB Bütçe Konusunda Anlaşma Sağlanamazsa İtalya’ya Yaptırım Uygulayacak

İtalya’nın daha önce sunduğu bütçe planı AB Komisyonu’ndan ret yedi. AB Komisyonu Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici, bir anlaşma sağlanamaması halinde İtalya’ya yaptırım uygulanacağını bildirdi.
AB Bütçe Konusunda Anlaşma Sağlanamazsa İtalya’ya Yaptırım Uygulayacak

İtalya’nın 2019 bütçe planı konusu bir süredir Avrupa Birliği (AB) cephesinde sorun teşkil ediyor. AB Komisyonu Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici, son yaptığı açıklamada, bütçe konusunda İtalya ile diyalog kurmak istediklerini fakat bir anlaşma sağlanamaması halinde yaptırımların uygulanabileceğini duyurdu.

28 ülkenin maliye bakanlarını bir araya getiren Ekonomik ve Mali İşler Konseyi (ECOFIN) Toplantısında konuşan Moscovici, İtalya’nın 2019 yılı taslak bütçe planının AB mali kuralları ile ciddi uyumsuzluk içermesi sebebiyle komisyon tarafından reddedildiğini, yeniden hazırlanmış bütçe taslağının 13 Kasım tarihine kadar sunulmasını beklediklerini belirtti.

Moscovici, 21 Kasım’da Euro Bölgesi ülkelerinin tamamının bütçe taslakları hakkında resmi görüşlerini açıklayacaklarını söyledi.

Taslak bütçe tasarılarında bütçe açığını ve kamu borcunu değerlendireceklerini ifade eden Moscovici, Euro Bölgesi ülkelerinin İstikrar ve Büyüme Paktı’na uygun davranması gerektiğini, söz konusu kuralların kamu borcunun kontrol altında tutulması için gerekli olduğunu vurguladı. AB kuralları konusunda katı bir yaklaşım olmadığını, ancak esnek olmakla kurallara aykırı davranmanın çok farklı şeyler olduğunu dile getirdi.

İtalya’nın İstikrar ve Büyüme Paktı’nın dışında davranması halinde kuralları ihlal etmiş olacağını bildirdi.

Moscovici, İtalya’nın kamu borcunu gözeterek hazırlayacağı yeni bütçe taslağını sunması gerektiğini söyleyerek, eğer kendileri ile anlaşma sağlayamazlarsa yaptırımlar uygulanabileceği konusunda uyardı. Konu hakkında kısa bir hatırlatma yapacak olursak; İtalya 2019 yılında bütçe açığının yaklaşık %1,6 seviyesinde olmasını hedefliyordu. Fakat daha sonra yapılan müzakereler sonrasında emeklilik yaşının düşürülmesi, işsizlik maaşı, banka krizlerinden etkilenenlere yardım, vergi affı gibi birçok sebeplerin etkisiyle bütçeden fazladan %0,8 açık verilmesi kararlaştırıldı.

İtalya’nın hazırlayıp Ekim ayında AB’ye yolladığı bütçe planına AB yetkililerinden eleştiriler geldi. Geçtiğimiz günlerde AB Komisyonu tarafından İtalya’ya yollanan mektupta İtalya’nın 2019 bütçe kanunun İstikrar ve Büyüme Paktı tarihinde görülmemiş şekilde hedeflerinde sapma gösterdiği vurgulandı.

Euro Grubu Başkanı ve Portekiz Maliye Bakanı Mario Centeno da, İtalya’nın mali kurallara uygun şekilde adım atmasını umduklarını söyledi.

AB Komisyonu’nun İtalya’nın 2019 taslak bütçe planının birliğin mali kurallarına uyumsuzluk içerdiği gerekçesiyle reddettiğini hatırlatan Centeno, İtalya’nın yakın zamanda yeni bir bütçe taslağı sunması gerektiğini söyledi. İtalya, Yunanistan’dan sonra AB’de milli gelire göre en fazla kamu borcu olan ülke konumunda bulunuyor. Bu borcun AB kuralları gereği azaltılması gerekiyor. Yunanistan’da GSYH’nin %180’ine denk gelen kamu borcu, İtalya’da %130 civarında bulunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum