Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

40 Milyon Dolar Cezanın 20’si Tesla’ya, 20’si Musk’a Kesildi!

Şirketinin hisse senetlerinde yatırım yapan kitle üzerinde algı yönettiği ve zarara yol açtığı üzerine araştırma yapılan Elon Musk yargı ve SEC ile bir anlaşmaya gitmişti. Anlaşma bugün yargı tarafından imzalandı.
40 Milyon Dolar Cezanın 20’si Tesla’ya, 20’si Musk’a Kesildi!
Yorum

Gelişmelerini yakından takip ettiğimiz Tesla’da bişeyler oluyor… Elon Musk bir yargıç tarafından şirket hisseleri üzerinde halkın algısını değiştirmek ve yatırımcıyı tedirgin etmek adına iddialara maruz kaldı. Tesla ABD Menkul Kıymetler komisyonu ile 40 milyon dolarlık bir anlaşmaya gitmişti.

Şirket 20 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

Amerika Birleşik Devletleri Bölge Yargıcı Alison Nathan, elektrikli otomobil üreticisi Musk ve düzenleyici kurumun anlaşmasının yatırımcıların lehine olacak şekilde yapıldığını belirttikten sonra anlaşmayı imzaladı. Açıklamaya göre ayrı ayrı olacak şekilde Elon Musk 20 milyon dolar ve Tesla şirketi de 20 milyon dolar ödeyecek. Musk sürecin başlamasından sonra ortak anlaşmada mutabık kalındığı süreçte SEC’e bir dizi tweetinde hakaretler etmişti. Yatırımcı üzerinde bir algı yönetiminin varlığı üzerine gelişen iddialar ve sonucunda alınan kararın yatırımcı haklarını koruma ve kayıplarını en aza indirme odaklı olacağı belirtildi.

Güncel döviz kurlarını görmek için tıklayınız!

Musk’ın tweetleri ile yol açtığı sorunda 7 Ağustos tarihli Tesla’nın özlük haklarını güvence altına aldığına dair sosyal medya platformundaki gönderisi ele alındı. Süreç SEC ve yargı makamının entegrasyonu ve ivedi çalışmalarıyla hızla sonuca kavuşturuldu. SEC 40 milyon dolarlık cezanın mahkeme onayıyla birlikte zarar gören hissedarlara dağıtılmasını talep etti.

Elon Musk Kızgın!

Elon Musk tweetinde SEC’i (Securities and Exchange Commission) Shortseller Enrichment Commission olarak nitelendirdi ve iddia makamı çalışanlarını alaycı bir şekilde övdü. Short seller enrichmetn commission kısa vadeli yatırımcıyı zenginleştirme komisyonu olarak biliniyor. Musk’ın bu gergin hareketleri kararda herhangi bir değişikliğe sebep olmadı.

TSLA hisseleri haftanın ikinci gününde açılışı 265,70 dolardan yaptı. Hisselerin 52 haftalık yüksek seviyesinde 387,46 doları kaydederken, 52 haftalık bazda en düşük 244,59 doları gözlemliyoruz. Diğer taraftan Tesla’nın haftada 5.000 adet Model 3 üretiyor. Üretim hızlandırılarak kamuoyuna aracın lansman etkinliğinde sözü 35 bin yolar olarak verilen versiyonun satışa sunulması bekleniyor. Uygun fiyatlı Tesla bekleyenler için uygun bir gelişme olarak yorumlanan detayı yakından takip ediyoruz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu