Yatırım yapmaya başla!

4,4 Milyon Dolarlık Ether Risk Altında Olabilir!

Kullanım kolaylığı sunan akıllı sözleşmeler üzerine yapılan bir araştırma, 4,4 milyon dolarlık etherin risk altında olduğunu gösterdi. İşte detaylar;
4,4 Milyon Dolarlık Ether Risk Altında Olabilir!

Birleşik Krallık ve Singapur’dan gelen 5 araştırmacı “Finding The Greedy, Prodigal, and Suicidal Contracts at Scale” isimli bir rapor hazırladı. İşte bu rapor ethereum akıllı kontratları için endişe verici sonuçlar ortaya çıkarttı. Yapılan araştırmaya göre 4,4 milyon dolarlık ether, risk altında olabileceği ortaya çıktı. Bunun nedeni ise 4,4 milyon dolar değerindeki 34,200 ethereum akıllı kontratının hatalı bir şekilde zayıf kodlar içermesi ve savunması kalması şeklinde yorumlanıyor.

Araştırmacılar, ethereum akıllı kontratlarının saldırıya maruz kalabilecek yönlerini 3 grupta açıkladılar.

Akıllı Kontratlar 3 Gruba Ayrıldı

Bu gruplar; açgözlü, savurgan ve intihara meyilli olarak sıralandı. Açgözlü tanımı, fonları süresiz olarak kilitleyebilecek kontratlar için yapıldı. Savurgan tanımı ise gelişigüzel kullanıcılara fon sızdırabilecek kontrat için kullanıldı. İntihara meyilli tanımı da herhangi bir kullanıcı tarafından yok edilebilecek olanlar için söylendi.

Akıllı kontratlar; kullanım kolaylığı ve düşük maliyetler ile öne çıkarken, araştırmaya göre siber saldırılara açık haldeler.

Akıllı Kontratlar Risk Altında Olabilir

Bitcoin.com’un haberine göre; 2017 yılında kötü kodlanmış sözleşmeler yüzünden 500 milyon dolar kayboldu veya çalındı. Raporun ortak yazarlarından olan Ilya Sergey, uygulamaların sahip olduğu 2 bug ile ilgilendiklerini açıkladı. Bu iki bug’ı, “senin paranı yönetiyorlar ve değiştirilemiyorlar” şeklinde tanımladı tanımladı.

Araştırmacılar toplamda 970.898 akıllı sözleşmeyi analiz ettiler ve bunların 34.200’ünün saldırılara açık hedef olduğunu keşfettiler.

34.200 Kontrat Risk Altında

Yani her 20 sözleşmeden 1 tanesi risk altında sonucu elde edildi. Bunun yaklaşık 4905 ethere denk geldiğini ve güncel kur üzerinden yaklaşık 4,4 milyon dolara işaret ettiği belirtildi. Araştırmadan elde edilen ilginç sonuçlardan birisi de 6239 etherin blok zincirinde kilitlenmiş durumda olduğu ve bunlardan 313 etherin geri döndüğü oldu.

Araştırmacılar hangi kontratların hackerlara açık halde olduğunu açıklamaması ise bir şans olarak görülüyor.

Hangi Kontratların Risk Altında Olduğu Açıklanmadı

Hackerlar tarafından keşfedilebilecek bu açıkların, büyük kayıplara neden olması ise kripto para piyasası için kara bir leke olacaktır. Ilya Sergey, bu araştırmaları yapmaya devam edeceklerini ve açıklar konusunda çalışmalarının süreceğini dile getiriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum