Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

3Ç20’de İtalya İşgücü Piyasası Geçen Yıla Göre %5,9 Geride

2020'nin üçüncü çeyreğinde İtalya'nın işgücü piyasasının koronavirüsün neden olduğu tedirginlikten etkilenmeye devam etti.
3Ç20’de İtalya İşgücü Piyasası Geçen Yıla Göre %5,9 Geride
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsün derinden etkilediği İtalya’da işgücü piyasası derinden etkilendi. İşgücü piyasasının dinamikleri, sağlık acil durumunun neden olduğu tedirginliklerden etkilenmeye devam ediyor. Yılın üçüncü çeyreğinde ekonomik aktiviye seviyelerindeki güçlü ekonomik toparlanmadan da olumlu etkilendiği görülüyor.

Çalışılan saatlerde ölçülen işgücü girdisi, 2019’un aynı döneminde kaydedilen seviyeden %5,9 oranında daha düşük gerçekleşti.
İtalya 3Ç20 İşgücü İstatistikleri
Kaynak: Istat.it

Buna karşın önceki çeyreğe göre %21 oranında belirgin bir iyileşme kaydetti. Yılın ilk yarısında yaşanan önemli daralmanın ardından ülke üçüncü çeyrekte %16,1 oranında büyümüştü. İş arzı tarafında 2020’nin üçüncü çeyreğinde çalışan sayısındaki artış, serbest meslek sahiplerindeki düşüşten daha tutarlı bir şekilde artması nedeniyle çalışan sayısı ekonomik olarak %0,2 ile büyümeye döndü.

Ülkenin üçüncü çeyrekte istihdam oranı %57,9 seviyesine yükselirken, en belirgin büyüme güneyde kaydedildi. Temmuz ile Ağustos aylarındaki artışın ve Eylül ayındaki önemli istikrarın ardından Ekim 2020 geçici verileri istihdamda hafif bir düşüşe işaret ediyor. Üstelik %58 oranında sabit kalan bir istihdam oranı bulunuyor.

Geçen yılın üçüncü çeyreğine kıyasla çalışan sayısı 622 bin daha düşük kalırken, temelde sabit süreli çalışanların %14,1 oranında azaldığı görüldü. Serbest meslek sahipleri %4,1 oanında azalırken, kadrolu çalışan sayısında hafif artış gözlendi. Düşüş hem tam hem de yarı zamanlı çalışanları etkiledi. Bunların arasında gönülsüz yarı zamanlı çalışanların oranı ise %66,4 oldu.

Yıllık karşılaştırmada arka arkada on üç çeyrek boyunca kesintisiz düşüşün ardından iş arayanların sayısı yeniden artmaya başladı.
İtalya 3Ç20 İstihdam ve İşsizlik
Kaynak: Istat.it

%8,6 oranında iş arayan sayısı artarken, hem ilk işini arayan hem de önceki iş tecrübesine göre iş arayan sayısı arttı. 15-64 yaş arası boştaki insan sayısındaki artış ise bir yılda %2 ile yavaşladı. İşsizlik oranı kısa vadede ve trend olarak artış gösterirken, 15-64 yaş arasındaki işsiz sayısı ikinci çeyreğe göre trende uygun hareket etti.

İşten çıkarmalara başvurma ise çalışılan her bin saat için 80,9 saate eşit olarak bir önceki çeyreğe göre çok daha düşük olan pozitif bir eğilim kaydetti. Boşluk oranı devresel bazda 0,2 pun artarken, yıllık bazda 0,3 puan azaldı. Kısa vadede hem ücretteki hem de sosyal güvenlik primlerindeki düşüşe bağlı işgücü maliyetlerinde %4,8 azalma gözlendi.

İtalya’da mevsim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise Ekim’de Eylül’e göre %1,3 arttı.
İtalya Sanayi Üretimi - Ekim 2020
Kaynak: Istat.it

Ağustos-Ekim çeyreğinde ortalama üretim seviyesi bir önceki çeyreğe göre %11,7 büyüdü. Aylık mevsim etkilerinden arındırılmış endeks ise sermaye malları için %2,6 artış gösterdi. Ara mallarda %1,3 ile sınırlı artış görülürken, tüketim mallarında %7 azaldı. Enerji sektöründe de %3 azalma meydana geldi.

Takvim etkileri nedeniyle düzeltilen Ekim genel endeksi ise trende açısından +2,1 azaldı. Trend düşüşleri tüm sektörleri karakterize ederken, azalma ara mallarda %1 ve sermaye mallarında %1,2 oranında gerçekleşti. Tüketim mallarında ise %4,1 ve enerjide %2 olarak daha belirgin gerçekleşti.

Ekim’de ulaşım araçları imalatı %5,6 artarken, elektrikli teçhizat imalatı %4 yükseldi. Diğer endüstrilerde ise %3,5 oranında bir artış gözlendi. En büyük düşüş ise tekstil, giyim, deri ve aksesuar sektöründe %17,4 ile görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu