Yatırım yapmaya başla!

2021 VW ID.4’ün Görünüm ve Teknolojisi Hakkında Detaylar Gelmeye Başladı!

VW'nin tamamı elektrikli ataklarının ikincisi olan ID.4 hakkında bazı detaylardan söz edildi.
2021 VW ID.4’ün Görünüm ve Teknolojisi Hakkında Detaylar Gelmeye Başladı!

VW’nin elektrikli otomobil ataklarının ikincisi olacak ID.4‘ün hazırlıkları son sürat devam ediyor. Elektrikli hatchback ID.3’ün tanıtımı bittiği sırada uzaktan bir yerden de ID.4 gösteriliyordu. Bu da VW’nin aracını aynı anda hazırladığını işaret ediyordu. Binek araçlar kısmında ilk atağını yapan Alman marka, SUV tarafına da ID.4’ü hazırlamıştı. Bildiğimiz gibi 2019 Frankfurt Otomobil Fuarı çok renkli sahneler sunmuştu.

En önemlileri söyleyecek olursak; Porsche ilk elektrikli otomobili Taycan‘ı gösterdi. Ardından Audi gelecekteki yol dışı araçlarının haberini veren Al:Trail’i getirirken, Lambo Sian EV ile stantta yerini almıştı. Özellikleri merak edilen yeni ID.4 hakkında Carscoops bazı tahminlerde bulundu. İşte detaylar;

VW’nin temiz ve yeşil dünya temasının ikinci aracı olacak ID.4’ün olabilecek karoser yapısının çizimleri yapılmış.

Herkes ID.3’e odaklanırken VW, arka tarafta ID.4’ün son şeklini veriyordu. Kimisi VW’nin ilk elektrikli otomobilinde daha modern ve ilgi çekici tasarımların olmasını düşünüyordu. Sade bir yapıda gösterilen ID.3’e nazaran gelecek ID.4 biraz daha iyi duracak gibi gözüküyor.

Gelen tasarımda, SUV aracın güzel bir far yapısına sahip olacağı düşünülüyor. Büyük kaputunun görünüme kattığı avantajla, bir yere kadar ID.3 ile benzer gidilse de ID.4 daha havalı ve kendisini gösteriyor.

LED aydınlatmalar far etrafını dolaştıktan sonra orta ızgara çizgisine kadar, logo hizasında bitirilmiş. Yıldız/elmas tipi jantlar ve çamurluk kemeri tam bir 4×4 izlenimini sunarken, A sütundan itibaren arka kısma doğru giden çizgiler “evet olmuş” dedirttiriyor.

Farklı markaların da kullandığı MEB platform, ID.4’ün de üretimini yapacak.

ID.3 gibi SUV kuzeni de elektrikli araç ve teknolojisiyle ön planda olan MEB mimarisine alınacak. Platform Skoda, Seat ve hatta Ford’un bir kısım elektrikli araçlarını desteklemektedir. Pilli SUV aracın özenli ve iddialı yapısının Tiguan’den büyük ve Touareg’ten çok az küçük olması ön görülüyor.

Minimalist bir yapının yansıması olarak ID.4’ün kabininde abartıdan kaçınılacak. ID.3 ile benzer olacak. Orta tüneli olmayan ve daha yüksek sürüş sağlayan elektrikli aracın pratik kabininin yerleşim detaylarında orta konumlu 9 inç ekran, ID.3’teki gibi direksiyon arkasında bir artırılmış gerçeklik dijital bilgi ekranı üç kollu fonksiyonel direksiyon simidi ve kontrast renklerle gelmesi bekleniyor.

Kol dayamalı koltuklar her iki taraf için de rahat bir oturma sunacak ve boş duran tünel kısmında bardaklık, telefon şarj ve gizli bölme gibi ayrıntılar olacak.

Motor kısmında elbette biraz daha büyük veya sayıca fazla elektrikli üniteler verilecek. ID.3’ün arka tekerleklerine 201 ps güç veren motor haricinde, ID.4’te ön aksları da çalıştırılan biraz daha küçük ünite ile ekstra beslemesi yapılabilir. Veya ön ve arka akslara aynı ve eşit elektrikli üniteler kullanılabilir.

Yine ID.3’ü yansıtacak detaylardan birisi 45, 60, 77 kWh‘lık batarya paketleri. Tahmin edilen menzil rakamlarının sırasıyla 330, 420 ve 550 km aralığında bekleniyor. En büyük pil, DC güç kaynağında 125 kW’a kadar AC/DC şarj edilebilecek. Şarj cihazı duvar kutusu, uzaktan erişim ve farklı şarj çıkışları olan iki modelde mevcuttur.

ID.4’e en yakın olacak rakiplerinin başında Tesla Model X gelse de onun kadar güçlü olmayacak yalnız VW aracının fiyat avantajı olacak. Sınıf açısından diğer söz sahibi rakipleri Hyundai Nexo yakıt hücreli aracıyla yaklaşırken, Chevrolet’in yaklaşan modeli Bolt CUV var.

ID.4’ün üretimi Alman markanın Tennessee’deki Chattabooga fabrikasında 2022’De üretime alması planlanıyor. Yine de biz daha erken üretileceğini düşünüyoruz. 2020 Şubat ayındaki Chicago Otomonbil Fuarı’nda gösterilmesi bekleniyor. Araç hakkındaki detaylar şimdilik bu kadar. Daha kapsamlı özellik ve donanımların ilerleyen aylarda fuara kadar söylenebilir…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum