Yatırım yapmaya başla!

Ferrari Son Eseri Roma Coupe’yi Tanıttı!

Ferrari, İtalya'nın başkenti Roma'nın ruhunu bir spor otomobile verdi. Maranello, Portofina ve Modena ardından retro bir tarzın temsilcisi geliyor.
Ferrari Son Eseri Roma Coupe’yi Tanıttı!

Ferrari beklenmedik bir anda yeni modelini tanıttı. İtalyan temsilcisi Roma modelinde sade bir yapının içerisinden gelen çekicilik noktasına parmak basarak düşünmüş. Ve her nasıl düşündülerse de araç, bütün olarak harika olmuş. 60’ların esintilerini üzerinde taşıyan 2+2 coupenin, asıl bombası iç mekanında patlatılmış.

F8 Tributo, SF90 Stradale modellerinin gösterimleri ardından pist ikonu 488 Challange Evo’nun hazırlığına giren Ferrari, görüyoruz ki yol otomobilleri için hız kesmiyor. Öte yandan yapımı çok zor olacak denilen SUV aracın da planları oturtulmaya çalışılıyor. O zaman Roma için neler yapılmış gelin birlikte bakalım!

O bir İtalyan olsa da ilk anda bir İngiliz bir üyeye benzetmekten kendimizi alıkoyamıyoruz.

Ferrari, Roma’yı tasarlarken abartılardan uzak, keskin dönüşlerin ve inişlerin fazla olmadığı halde ele almış. İtalyan tasarımının bir simgesi olarak tasarlanan Roma için “1950’lerde ve 60’larda karakterize eden kaygısız, zevkli bir yaşam biçimini benimsemeye çalışması” deniyor.

Spor aracın ön cephesine geldiğimizde kare oluklara sahip ızgara, sadeliğin başlatıldığı yer olmuş. Altıgen panjurun çap ve etrafında oluşan parça stillerinde en azından bir F8 Stradale’yi andıran kısım göremiyoruz. İngiliz tasarımını anımsatan kısım, farların ve LED aydınlatma şekillerinin Aston Martin DB11‘i andırması.

Aracın kendine özel en güzel tarafı eğimli tavanı…

Roma’nın profilden baktığımızda kesintisiz bir duruş biçimi söz konusu. Ön camdan itibaren aracın tavanla ile arka kısmın birleşim görünümü, muazzam. Kapı kollarının dışa çıkık olmaması da bu düz çizginin bozulmamasını sağlamış.

Arka kısma geldiğimiz işlerin rengi değişiyor. Şişkin çamurluklarla tavanın bütünlüğü, eklenen parçalarla dış yapının vurgusu tamamlanmış. Entegre stop lambalarının ayrı duruş biçimi, oval ve büyük hizalanan camla takım halinde gözüküyor.

Beslendiği motorun gücünü dört egzoz çıkışıyla belli eden Roma, parlak karbonla yapılan geniş difüzörle aracın bu kısmına noktasını koyuyor.

Ferrari’nin 20. yy tasarımlarını vurguladığının ispatlarından birisi de Roma’ya yapmış olduğu kabin.

Spor otomobillerde farklı hissetmenin yetkili adresi olan Ferrari, sürücü ve yolcuya ayrı ayrı kullandırdığı şaşırtıcı bilgi-eğlence sistemine yer vermiş. Sürücünün ayrı duran kendi dünyası, aynı açılarda yolculara da verilmiş. Kapsül tasarımın orta tünel kısmında portre yönetimli dokunmatik ekran, alt kısmında benzersiz bir vites görmekteyiz.

Roma’nın iç mekan malzemelerinde yüksek kalitede deri ve Alcantra yoğun olarak kullanılmış. Kaplayan kısımlarda ise parlak malzemelere de rastlıyoruz. İtalyan marka Roma için çok detay girmedi. O zaman motoruna geçme zamanı geldi.

Ferrari’yi daha uzun süreler götürecek ödüllü 3.9L V8’in haykırışları Roma sahiplerini de şenlendirecek.

Roma, 612 beygir ve 760 nm torkunu 3.9L turbo V8’den alıyor. Önceki yazılarımızda birçok kere bu motor hakkında övgü dolu şeyler yazdık. 1.472 kg olarak söylenen ağırlığı onun 3.4 saniyede kalkış yapmasına engel değil. Ayrıca 320 km/h’ye çıkmasına da.

Aktarım kısmına baktığımızda SF90 Stradale’nin kullandığı sekiz ileri otomatik çift kavramalı şanzımanla tekerleklere güç gönderilecek. Detaylarını ilerleyen günlerde daha fazla sahip olacağımız Roma’nın bizim çok hoşumuza gittiğini söylemek isteriz. Sonrasında da ise başlangıcından bu zamana kadar spor otomobillerde her zaman ayrı bir yeri olan Ferrari’nin nasıl aynı şekilde Ferrari olarak devam ettiğiniz bir kez daha Roma ile görmüş olduk…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum