Yatırım yapmaya başla!

2020 Petrol Fiyatı Tahminleri Üretici Ülkeler için İyi Görünmüyor

Bankaların ve enerji danışmanlıklarının 2020 için petrol fiyatı tahminleri, üretici ülkeler için pek iyi görünmüyor.
2020 Petrol Fiyatı Tahminleri Üretici Ülkeler için İyi Görünmüyor

Bankaların ve enerji danışmanlıklarının 2020 için petrol fiyatı tahminlerine bakıldığında, rakamların farklı yönlerde olduğu görülüyor. Tahminciler, arz, küresel talep ve OPEC’in son kısıntısının üye ülkelerden tam uyumluluk görüp görmeyeceğine dair farklı projeksiyonlara dayanarak 2020 için Brent ham petrolünün varil başına 59 ila 70 dolar aralığında olacağını belirtiyor.

CNBC’ye konuşan tahmincilerin çoğu ise Brent’in Kasım’daki ortalama 63 dolarlık fiyatından daha yükseğe çıkmak için mücadele edeceğini öne sürüyor.

ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA) Aralık ayında Brent fiyatlarının 2020’de ortalama 61 dolarla, 2019’daki 64 dolar ortalamasından düşük olacağını bildirdi.

ABD Enerji Bilgi İdaresi 2020 Petrol Fiyat Tahmin “EIA, Özellikle gelecek yılın ilk yarısında artan küresel petrol stokları nedeniyle ham petrol fiyatlarının 2020’de 2019’dan ortalama olarak daha düşük olmasını bekliyor” dedi. Petrol üreten birçok büyük ülke de bu düşüş eğiliminin üstesinden gelmek için hararetle çalışıyor.

Aralık ayı başlarında varılan OPEC+ anlaşması da bu durumu açıkça destekliyor. Ancak analistler, Nijerya ve Irak gibi ülkelerdeki uyum zorluklarının, belirtilen hedeflere ulaşmayı zorlaştırabileceği konusunda uyarıyor.

Japon bankası MUFG, petrol piyasalarının gelecek yıl 0.3 milyon varil gibi küçük bir fazlalık vereceğini belirterek 2020 Brent ve WTI için fiyat tahminlerini sırasıyla 59 ve 55 dolar olarak kaydetmişti.

Japon Bankası MUFG 2020 Petrol Fiyat Tahmini Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), önümüzdeki yılın başında petrol fiyatları için herhangi bir umut görmezken OPEC+’dan gelecek ekstra yarım milyon kesintinin 2020’de öngörülen fazla arz miktarını dizginlemek için yeterli olmayabileceğini bildirdi. Aralık ayındaki bir raporunda IIF, şu ifadeleri kullandı:

Güncel Petrol Fiyatları için Tıklayın

“Bazı OPEC+ ülkelerinin zayıf uyumu ve küresel olarak daha düşük petrol talebi ile eşleşen ABD, Kanada ve Brezilya’daki güçlü üretim, 2020’de küresel stokları günlük 1.1 milyon varil artırabilir.” Sonuç olarak kurum, 2020’deki ortalama Brent petrol fiyatının 60 dolara düşmesini beklediğini yazdı.

Diğer taraftan BofA Global Research ve J.P. Morgan, fiyatları 2019 ortalamasının üzerinde görmek için nedenler sıraladı.

Aralık ayında OPEC+ tarafından açıklanan seviyelerin karşılanmasının zor olabileceğini kabul eden BofA, bununla birlikte anlaşmadan güçlü uyum çıkması, bunun ABD-Çin anlaşması ve küresel envanter stoklamasında bir yükselme ile desteklenmesi durumunda Brent petrolün 70 dolarlık hedef fiyata ulaşabileceğini öne sürdü. J.P. Morgan Brent tahminini 2020’de varil başına 64.50 dolar olarak güncelledi ve 2021 yılı için 61.50 dolara işaret etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum