Yatırım yapmaya başla!

2020 Küresel Ekonomi için “Slowbalisation” Yılı Olacak

PwC, 2020'nin küresel ekonomi için "slowbalisation" yılı olacağını tahmin etti. Detaylar aşağıda;
2020 Küresel Ekonomi için “Slowbalisation” Yılı Olacak

PwC’nin yeni tahminlerine göre 2020’deki küresel ekonomik büyüme, 21. yüzyılın yıllık ortalama yüzde 3.8’lik uzun vadeli ortalamasıyla karşılaştırıldığında satın alma gücü paritesi açısından yüzde 3.4 civarında artacak.

PWC, 2020’nin ticaret gerilimlerinin küresel tedarik zincirleri ve küresel ekonominin daha fazla entegrasyonu için zorluklar yaratmaya devam ettiği bir yavaşlama yılı olacağını öngördü. Bununla birlikte, hizmetlerin küresel ticaret için parlak bir nokta olarak kalmasını ve toplam küresel hizmet ihracatının tahmini değerinin 2020’de 7 trilyon dolarlık rekor kırmasını beklediğini belirtti.

2020 Slowbalisation Dönemi Olacak

2020 Slowbalisation Dönemi OlacakABD ile İngiltere hizmet ihracatçıları açısından muhtemelen lider olmaya devam edecekken Çin’in yıl boyunca dördüncü sırada yer almasının beklendiği aktarıldı.

Büyük ekonomiler uygun finansal koşullarla destekleneceği ve büyüme kaynağı olarak net ihracatla yatırım yerine hanehalkı tüketimine güven artacağı için 2020’nin genel tablosu, küresel ekonomik büyümenin ılımlı bir hızda devam etmesi olarak bildirildi. PwC UK’nin kıdemli ekonomisti Barret Kupelian, şöyle konuştu:

“Küreselleşme, 1970’lerden bu yana küresel ekonominin belirleyici bir özelliğidir. Ancak işlem gören küresel mal hacmi önemli ölçüde yavaşladı ve hatta 2019’da tersine döndü. Aralık ayında Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) uyuşmazlık çözüm mekanizmasının etkin bir şekilde dağıtılmasıyla birlikte, küresel ticaret için daha zor zamanlar bekleyebiliriz.

Yine de, bunun entegrasyon ve ticaret akışlarının hala büyümekte, ancak daha yavaş bir hızda olduğu bir ‘slowbalisation’ dönemi olduğu açık olmalıdır. Ticari mal akışları ve ekonomik büyüme arasındaki bağlantılar göz önüne alındığında, 2020 yılında küresel ekonomide ortalamanın altında büyümenin benzer bir etkisini görmeyi bekleyebiliriz.”

Küresel İş Yaratma Devam Etse de Eşit Olmayabilir

Küresel İş Yaratma Devam Etse de Eşit OlmayabilirG7’nin yaklaşık 2 milyona kadar iş yaratmaya devam etmesini bekleyen PwC, G7’deki beş yeni işten dördünün ABD, İngiltere ve Japonya‘da yaratılacağını öngördü. G7’deki emek kaynakları havuzu yavaş yavaş kurudukça, kazançların yukarı doğru yörüngesini sürdüreceğini belirtti.

Ancak verimlilik iyileştirmelerinin yokluğunda kurumsal kar marjları sıkılaşabileceğini ekledi.

Benzer şekilde, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) gelişmekte olan en büyük yedi ekonominin (E7) net anlamda yaklaşık 8 milyon iş yaratmasını bekliyor. ILO’nun G7 için istihdam tahminleri, işlerin erkekler ve kadınlar tarafından eşit ölçüde alınacağını gösterirken E7 içindeki iş yaratımlarının, cinsiyetler arasında daha az eşit dağıtılacağını gösterdi.

Küresel Popülasyon

Küresel Popülasyon2020 yılında, dünya nüfusunun 7.7 milyara ulaşması bekleniyor ki bu on yıl öncesine göre yüzde 10 civarında bir artışı temsil ediyor.

Çin, Hindistan ve Sahra Altı Afrika‘nın dünyadaki yıllık nüfus artışının yaklaşık yarısını yönlendireceği tahmin edilirken aynı zamanda, 60 yaşın üzerindeki insan sayısının bir milyarı aşması bekleniyor. Çin’in 65 yaş üzerini nüfusunun, gelişmekte olan en büyük altı ekonominin hepsinden daha fazla olacağı öngörülüyor.

Hindistan’ın Küresel Ekonomik Sıralamada Yükselmesi Bekleniyor

Hindistan’ın Küresel Ekonomik Sıralamada Yükselmesi BekleniyorIMF’nin son tahminlerine göre 2019, Hindistan’ın İngiltere ve Fransa’yı geçerek dünyanın beşinci en büyük ekonomisi haline geldiği yıl oldu. Bu Hindistan’ın 2025’ten önce Almanya’yı ve 2030’dan önce Japonya’yı geçme eğiliminde olduğu süreci yansıttı.

CEBR de 2019’da ilk 10 ekonomi tahminini, ABD, Çin, Japonya, Almanya, Hindistan, İngiltere, Fransa, İtalya, Brezilya ve Kanada olarak sıralamış, 2034 öngörüsünde ise Hindistan’ın Çin ve ABD’nin ardından üçüncülüğe yerleşeceğini kaydetmişti.

OPEC’in Yarısına Eşdeğer ABD Üretimi

OPEC'in Yarısına Eşdeğer ABD ÜretimiKüresel yenilenebilir enerji ve nükleer tüketimin, küresel enerji tüketiminin yüzde 20’sinden fazlasını oluşturacağını bunun da şimdiye dek kaydedilmiş en yüksek seviye olacağını öngördü. Yenilenebilir enerjinin yükselişinin, işletmelerin, hanehalklarının ve hükümetlerin tutumlarını nasıl adapte ettiklerini ve değiştirdiklerini yansıttığını belirtti.

Çin’in bu tür enerjinin en büyük tüketicisi olmasının beklendiği dile getirilirken, petrolün 2020 yılında dünya ekonomisi için en çok tercih edilen enerji kaynağı olmaya devam edeceği söylendi. Petrolü kömür ile doğal gazın izleyeceği tahmini de eklendi. ABD ve Çin’in 2020’de dünyanın en büyük petrol tüketicisi olmaya devam edecekleri verilen bilgiler arasında yer aldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum