Yatırım yapmaya başla!

2019’un İlk 8 Ayında Karadeniz’den Rusya’ya İhracatın Tutarı 127.5 Milyon Dolar!

2019'un ilk 8 aylık döneminde Karadeniz Bölgesi'nden Rusya'ya toplam tutarı 127 milyon 525 bin 450 doları bulan ihracat yapıldığı öğrenildi.
2019’un İlk 8 Ayında Karadeniz’den Rusya’ya İhracatın Tutarı 127.5 Milyon Dolar!

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği’nin (DKİB) yaptığı yazılı açıklamada 2019’un Ocak-Ağustos arasını kapsayan 8 aylık dönemde Karadeniz Bölgesi’nden Rusya Federasyonu’na 127 milyon 525 bin 450 dolar tutarında ihracat yapıldığı öğrenildi.

Bu yılın ilk 5 aylık döneminde de dışa satımda lider konumda bulunan Karadeniz, Rusya’ya yaptığı ihracat ile ülke ekonomisine önemli bir katkıda bulundu.

Bahsedilen bu ihracatta Karadeniz’in hangi ilinin etkin bir rol oynadığı merak edilirken, bu sorunun yanıtı 73 milyon 93 bin 270 dolarlık pay ile Trabzon oldu. Bölge ihracatının %57’sini tek başına sırtlayan Trabzon, böylelikle yarıdan fazla bir pay elde etti.

DKİB’in açıklamasında toplam 18 ili kapsayan Karadeniz Bölgesi’nin Rusya’ya en fazla ihracat gerçekleştiren 2. ilinin 23 milyon 136 bin 602 dolarla Samsun olduğu belirtildi.

DKİB'in Açıklamasında İkinci İlin Samsun Olduğu BelirtildiTrabzon lider konumdayken, 15 milyon 946 bin 808 dolarlık ihracatla Rize Karadeniz’in en fazla ihracat gerçekleştiren 3. ili konumunda yer aldı. Konuyla ilgili açıklama yapan DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, Karadeniz Bölgesi’nin ilk sıradaki ihracat pazarının Rusya Federasyonu olduğuna vurgu yaptı.

Bölgeden yaklaşık 30 yıldır Rusya’ya yoğun bir ihracat gerçekleştirildiğini söyleyen Kalyoncu, Trabzon’un söz konusu dışa satımda ilk sırada yer aldığını yinelerken bu başarıdan memnuniyetini dile getirdi.

Trabzon’da bulunan ihracatçıların Rus pazarı hakkında yeterince bilgi ve deneyime sahip olduğunu dile getiren Kalyoncu, Rusya’ya ihracatın yanı sıra ülkeye gerçekleştirilen taşımacılık ve lojistik sektöründe de büyük çaplı yatırımların mevcut olduğuna dikkat çekti.

Kalyoncu, 1990-2008 döneminde Trabzon-Soçi limanlarının tarifeli gemi ile Ro-Ro taşımacılığının günümüzde hala devam ettirildiğini belirtti.

Kalyoncu Taşımacılığın Devam Ettiğini BelirttiKapatılan Soçi Limanı’nın artık ulaşıma izin vermemesi nedeniyle Samsun Limanı güzergahı kullanılarak buradan Rusya’nın Novorossisk, Tuapse ve Kavkaz limanlarına hala aktif olarak tarifeli gemi ve Ro-Ro taşımacılığının yapıldığı Kalyoncu’nun açıklamasında yer aldı.

Uzun yıllara dayanan ihracat faaliyetlerinin kazandırdığı tecrübeler sayesinde Trabzon ile Rusya arasındaki ticari ilişkilerin büyük ölçüde geliştiğine vurgu yapan Kalyoncu, buna rağmen Rusya ile Doğu Karadeniz’in ve bölgenin tamamının merkez il konumundaki Trabzon’un ticari ilişki hacmini yetersiz buluyor.

Bölgeden Rusya’ya en fazla ihraç edilen ürünün yaş meyve-sebze ve fındık olduğunu belirten Kalyoncu, ihracatta üçüncü sırada yer alan Rize’den ise dondurulmuş balık, çay ve elektrikli mutfak ürünlerinin ihraç edildiğini bildirdi.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan ikinci çeyrek büyüme verilerini değerlendiren ekonomistlerden bazıları ülkenin ekonomik büyümesinin büyük ölçüde net ihracattan ve güçlü tüketici harcamalarından destek bulduğunu öne sürmüştü. Ekonomistlere göre Türkiye’de net ihracat ekonomiyi ayakta tutarken, ihracatın ithalattan daha fazla olmasının nedeni ise net ticarete bağlandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum