Yatırım yapmaya başla!

2019’un Aralık Ayı, Yoğun Ekonomik Veri Gündemiyle Çalkalanacak!

2019 yılının bitmesine sayılı günler kala, Aralık ayında ekonomik veri gündeminin oldukça yoğun geçeceği öngörülüyor.
2019’un Aralık Ayı, Yoğun Ekonomik Veri Gündemiyle Çalkalanacak!

Kasım ayının sonuna gelinmesiyle birlikte yılın son ayı olan Aralık’ın nasıl geçeceği merak ediliyor. 2020 yılına girmemize sayılı günler kala, Aralık ayının ekonomik açıdan oldukça yoğun geçeceği öğrenildi. Daha açık bir ifadeyle, yeni bir yıla yaklaşırken ekonomi de bu hareketlenmeden etkilenecek.

2 Aralık Pazartesi günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2019 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını açıklayacak. Saat 10:00 sularında Temmuz-Eylül dönemine ait Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) verileri netliğe kavuşacak. Türkiye ekonomisinin ikinci çeyreğe ilişkin büyüme verileri, %1,5’lik daralmaya işaret etmişti.

Yine aynı gün Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından Kasım ayına ilişkin ihracat rakamları duyurulacak. Pekcan ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle’nin İstanbul’da bir basın toplantısı düzenleyebileceği düşünülüyor.

Çok sayıda vatandaşın merakla beklediği ve 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak olan asgari ücret maaş miktarı da Pazartesi günü bildirilecek. Tutar Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantısının ardından duyurulacak.

Takvimler 3 Aralık Salı gününü gösterdiğinde ise Türkiye için öncü ekonomik verilerden biri olan enflasyon rakamları açıklanacak.

Türkiye Enflasyon Rakamları AçıklanacakTÜİK tarafından saat 10:00’da açıklanacak Kasım ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verileri o gün piyasaların seyrini etkileyecek.

5 Aralık Cuma günü ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından “2020 Yılı Para Politikası Operasyonel Çerçevesi” yayımlanacak. Söz konusu bu metin, ilerleyen dönemlere ilişkin para ve kur politikalarının oluşturulması açısından büyük öneme sahip olacak. Bu metinin ilanıyla birlikte 2020 yılına ilişkin finansal istikrar raporları, enflasyon raporları ve Para Politikası Kurulu (PPK) toplantılarına ilişkin takvim de bildirilmiş olacak.

TCMB tarafından bu yılın Ekim ayına ilişkin ödemeler dengesi rakamları 11 Aralık günü açıklanacak. Türkiye’nin Eylül ayına ait cari işlemler dengesi 2 milyar 477 milyon dolarlık fazla vermiş ve 12 aylık cari fazla ise 5 milyar 895 milyon dolar olarak kaydedilmişti.

12 Aralık günü ise oldukça önemli bir gün olacak. Bu tarihte TMCB, 2019 yılının son PPK toplantısını gerçekleştirecek. Bu toplantının özeti 19 Aralık günü yayımlanacak. Banka, Ekim ayında faiz oranlarını 250 baz puan indirmiş ve bu kapsamda politika faiz aralığını %16,50’den %14’e düşürmüştü.

13 Aralık, Türkiye’nin Ekim ayına ilişkin sanayi üretiminin TÜİK tarafından açıklanacağı tarih olarak belirlendi.

Türkiye Ekim Ayına İlişkin Sanayi ÜretimiÜlkemizin Eylül ayı işsizlik rakamları ve Kasım ayı bütçe rakamları da 16 Aralık Pazartesi günü ilan edilecek. Diğer tarafından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılacak müzakerelerden sonra 2020 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Meclis Kuruluna ulaşacak. Bütçe mesaisi 9 Aralık Pazartesi günü Genel Kurul’da başlayacak ve 20 Aralık Cuma günü bütçenin genel durumu hakkında yapılacak son açıklamalarla bitecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum