Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

13 Milyon Singapur Doları Tutarındaki Ceza “Grab-Uber” Üzerinde Etki Yaratmayacak!

Singapur’un Grab ile Uber’e verdiği dev ceza gündemde bomba etkisi yaratmışken, yaptırımla ilgili dikkat çekici açıklamalar yapıldı. Detaylar haberimizde;
13 Milyon Singapur Doları Tutarındaki Ceza “Grab-Uber” Üzerinde Etki Yaratmayacak!

Mart ayında Güneydoğu Asya pazarındaki operasyonlarını Grab’e devreden Uber, bu kararıyla tartışma yaratmış, Singapur yetkilileri de birleşmeyle ilgili olarak tepkisini belli etmişti. Buna göre Singapur Rekabet ve Tüketici Komisyonu (CCCS), Uber – Grab birleşmesi hakkında olumlu konuşmamış, iki şirkete pazardaki rekabeti azaltıp fiyatları artırdıkları gerekçesiyle ceza verebileceğini duyurmuştu.

Sonunda beklenen oldu ve Singapur yetkilileri Grab ile Uber’e yaklaşık 13 milyon Singapur doları tutarında para cezası verdiğini açıkladı. Singapur Rekabet ve Tüketici Komisyonu ayrıca şirketleri, yerel piyasayı yeni oyunculara açmaları ve daha az rekabetçi bir alanın sürücülerle tüketiciler üzerindeki etkisini azaltmaları için yönlendirdiğini kaydetti.

İşte bu noktada, konuya ilişkin yorum yapan bir ulaşım uzmanı Singapur’un verdiği cezanın iki şirket üzerinde de önemli bir etkisinin olmayacağını söyledi.

13 Milyon Singapur Doları Tutarındaki Ceza “Grab – Uber” Üzerinde Etkili OlmayacakMulti milyon dolarlık ceza çok fazla gibi görünse de endüstri gözlemcilerinin, özellikle de pazarı domine eden Grab için iyimser yorumda bulunmaları dikkat çekti. Crucial Perspective isimli şirketin CEO’su Corrine Png; “bu ceza, Uber ve Grab üzerinde bir fiskeden bile az etkili olacak” dedi. Her iki şirketin de büyük piyasa değerlerine vurgu yapan CEO, Uber’in yerel marketten çekilmesiyle Grab’in milyarlarca dolarlık fon sağladığını hatırlattı. Sonuçta; CB Insights verilerine göre Uber 72 milyar dolarken, Grab’in piyasa değeri de 11 milyar dolardı.

Japon Softbank tarafından desteklenen Singapur merkezli şirket, son aylarda Toyota’nın 1 milyar dolarlık yatırımı da dahil olmak üzere yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırım almıştı.

Uber Grab Piyasa Değeri Muazzam Png burada Grab’in tahmini değerlemesinin Uber anlaşmasından önceki döneme kıyasla 6.5 milyar dolar arttığını ve ABD’li şirketin Grab’in % 27.5 hissesini aldığını dile getirdi. İlaveten CEO, mevcut yönetmeliklerin tüketicileri geniş çaplı ve çuvalla parası olup hızla büyüyen araç paylaşım şirketlerine karşı koruyamadığını aktardı. NUS Business School’dan Alex Capri de cezayı hızlı büyüyen teknoloji şirketleriyle başa çıkmak için düzenleyicilerin potansiyel önlemlerinin başlangıcını oluşturabilecek bir uyarı atışı olarak nitelendirdi.

Ve düşüncesini; “gelecekte sektörün üzerinde önemli bir etkiye sahip olması için daha fazla inceleme yapılması gerekecek ama bu ilk adımdı” diyerek açıkladı.

Singapur'un Yaptırımı BaşlangıçSingapurlu yetkililer konuyla ilgili yorum yapmazken Grab adil bir rekabet alanı yaratmak için çalışacağını söyledi, Endonezyalı rakip Go-Jek ise Singapur yetkililerinin aldığı önlemi memnuniyetle karşıladığını belirtti. Alex Capri ayrıca teknolojiye gösterilen tepkilerin ilk aşamasında olduklarını, ileride anti tröst yasalarıyla ilgili daha pek çok meseleyle karşılaşacağımızı dile getirdi.

Söz konusu haberde; Grab ile Uber arasındaki birleşmenin Vietnam’daki düzenleyiciler tarafından da incelendiği bilgisinin üzeri çizildi. Malezyalı düzenleyiciler de iç piyasada rekabetin durumunu gözden geçirirken Filipinler’de anlaşmanın onaylandığı kaydedildi. J.D. Power’da direktör olan Majumdar da Singapur kararının Güneydoğu Asya’daki diğer düzenleyiciler için örnek oluşturabileceğini vurguladı. İlave olarak, Garb Uber birleşmesinin geri dönülmez göründüğünü, Singapur’un kararının ayrılmaya yol açmayacağını bildirdi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum