Yatırım yapmaya başla!

1 Ocak 2020’den İtibaren Hayata Geçirilecek Düzenleme Hazır Gıdaları Kapsıyor

1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olacağı bildirilen tüketicilere yönelik yeni düzenleme, Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği kapsamında hayata geçirilecek.
1 Ocak 2020’den İtibaren Hayata Geçirilecek Düzenleme Hazır Gıdaları Kapsıyor

Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği tarafından alınan karar kapsamında, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren tüketicilere yönelik pek çok düzenleme hayata geçirilmiş olacak. Belirtilen bu tarihten itibaren düzenlemeye ilişkin n Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından örnek bir gıda alerjen tablosu hazırlanacak.

Konuyla ilgili konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hazır yemek sektöründe faaliyet gösteren restoran, kantin, okul ve toplu tüketim alanlarında bazı hususlara mecburi kurallar getirildiğini söyledi.

Söz konusu yerlerde tüketiciye satılan gıdaların üzerinde alerjen bilgilerin sunulmasının ve hazır ambalajlı gıdalarda da beslenme bildirimi yapılmasının yeni düzenleme ile zorunlu kılınacağı öğrenildi.

Ambalajda Alerjen Bilgiler SunulacakPakdemirli, gıda alerjilerinin başta çocuklar olmak üzere toplumun hemen her kesiminde görülebileceğini ve kişiden kişiye değişebilen farklı şikayetlerle kendini gösterebileceğini belirtti. Getirilen yeni düzenlemeyle birlikte gıdanın üretim aşamasının tamamlanarak tüketicilerin tüketimine sunulduğu yerlerde gerekli bilgilerin alerjen bilgileri, afiş yazı tahtası ve menü gibi araçların vasıtasıyla bildirileceğini aktardı.

Pakdemirli, hazır ambalajlı gıdaların dışında bulunması zorunlu hale getirilen beslenme bildirimi sayesinde hazır ambalajlı bir ürünün 100 gramında veya mililitresinde bulunan enerji, yağ, doymuş yağ, karbonhidrat, şeker ve tuz miktarının bilinmesinin mümkün olacağını belirtti.

Düzenleme ile tüketicilerin gıda seçiminde daha bilinçli bir şekilde hareket edeceğini söyledi.

Gıda Seçiminde Daha Bilinçli TüketicilerGünümüzde oldukça yaygın görülen obezite ile mücadele kapsamında da fayda sağlayacağını ifade etti. Türkiye’de kişi başına düşen ortalama tuz miktarının 12 gram olduğunu belirtti ve düzenlemeyle birlikte bu miktarın 5 gram altına kadar düşebileceğini aktardı.

Diğer taraftan yetişkinlere özel vitamin ve mineraller dışındaki enerji ve bazı besin öğelerinin uluslararası günlük ortalama alım değerleri belirlendi. Buna göre 2000 kcal enerji, 70 gram toplam yağ, 20 gram doymuş yağ, 260 gram karbonhidrat, 90 gram şeker ve 6 gram tuz olacak şekilde belirlendi.

İçerisinde gluten bulunan bazı tahıllar, yumurta, hardal, kereviz, yer fıstığı, acı bakla, balık, soya fasülyesi, ser kabuklu meyveler, deniz ürünleri, susam ve süt gibi bazı besin ürünlerinin alerjiye ya da sindirim sisteminde herhangi bir reaksiyona neden olabileceği belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum