Yatırım yapmaya başla!

Bir Aylık Sürede 15 Milyar Dolar Bozduruldu

6 ay boyunca her hafta aralıksız artışın ardından yerel seçimi izleyen haftada ilk kez düşen yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 26 Nisan’dan itibaren rekor seviyeden 1,5 milyar dolar uzaklaştı.
Bir Aylık Sürede 15 Milyar Dolar Bozduruldu

Kıymetli maden de dahil olmak üzere yurt içi yerleşiklerin yabancı para mevduat ve fonları 26 Nisan itibarıyla geride bıraktığımız haftada yaklaşık 839 milyon dolar azalış gösterdi. Bunun sonucunda 180.41 dolara geriledi.

Mart ayındaki yerel seçimden önceki haftalarda yurt içi yerleşiklerin yabancı para mevduatları 181.93 milyar dolar civarında seyretmiş ve bu, rekor seviyeler olarak kaydedilmişti. Yaklaşık 6 aylık bir zamanda lokaller döviz birikimlerini hiç ara vermeden her hafta artırmayı tercih etmişti.

Son birkaç haftada döviz biriktirme eğilimi zayıfladı. Tarihi zirveye göre lokaller yaklaşık 1.5 milyar dolar bozdurdu.

Son 1 Haftada Döviz Biriktirme Eğilimi ZayıfladıBunların yanında lokallerin döviz biriktirme ya da döviz bozdurma eğilimleri Türk lirası açısından yön belirleyici olarak kabul ediliyor. 5 Nisan haftasında yurt içi yerleşikler tarafından 50 milyon dolar, 12 Nisan haftasında ise 543.5 milyon dolar ve 19 Nisan haftasında 88 milyon dolar bozdurulmuştu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan alınan verilere göre 26 Nisan itibarıyla geride bırakılan haftada vatandaşların yabancı para türünden mevduat ve fonları yaklaşık olarak 66.6 milyon dolar azalış göstererek 108.31 milyar dolar oldu. Bunun yanında kurumlar ise 772 milyon dolar azaldı ve 72.1 milyar dolara geriledi.

Son olarak 5 Ekim 2018 haftasında döviz birikimlerini azaltmayı düşünen bireyseller yerel seçimlere kadarki 26 haftada döviz birikimlerini aralıksız artırmışlardı.

Son Olarak 5 Ekim 2018 Haftasında Döviz Birikimlerini Aralıksız ArtırmışlardıYine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan elde edilen verilere göre 5 Ekim 2018 haftasında 89.8 milyar dolar olan bireysellerin kıymetli maden de dahil olmak üzere yabancı para mevduat ile fonları kesintisiz artışın meydana geldiği 6 aylık süreçte 20 milyar dolar civarında yükselme göstermişti.

Dolar Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek İçin Tıklayın!

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında meydana gelen kur şokunda bireysel yatırımcıların kar elde etmek amacıyla bozdurduğu 8 milyar doları yerine koyma eğilimi ve beklentiler sebebiyle birikimleri döviz cinsinden tutma alışkanlığının etkili olması, bu artışın ana nedenleri arasında gösteriliyor.

Diğer bir yandan Türk lirası mevduat getirilerinin enflasyonun altında kalması da yurt içi yatırımcıların döviz birikimine yönelmesini sağlıyordu. Son zamanlara baktığımızda Türk lirası mevduat faizleri yükselirken, bazı bankalar enflasyondan koruma amacıyla mevduat kampanyaları gerçekleştirdiler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum