Bir Dönemin Şampiyonu Porsche 959 Hakkında Bilinmeyen 12 Gerçek


61 paylaşım
 

1947, otomobil dünyası için oldukça özel bir tarihi işaret eder. Çünkü bugün hemen herkesin hayalini kurduğu bir marka üretim hayatına start vermiştir. Dünyanın en gözde otomobil firmaları arasında bulunan Alman otomobil sektörünün gururu, Stuttgart merkezli Porsche’den bahsediyorum. Hız, tutku ve adrenalinin dört tekerlek üzerinde şekil almış tasarımları, kendine has ikonik tarzıyla dikkat çeker. Bu modellerden biri de hiç şüphesiz Porsche 959’dur.

Bir şeyi merak ediyorum, acaba hayatınızda 3 saniye neyi ifade eder? Göz açıp kapamayı, soluk alıp verme arasındaki boşluğu, yani kısacık bir anı. Peki, bu sürenin Porsche 959 için ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Hemen belirteyim, 0-100 kilometre arasında yaşayacağınız heyecan dolu kalp atışları! 1986 yılında üretimine başlanan model, aslında çöl yarışları için tasarlanmıştır. Bu sebeple 4 çekişli bir sistemle piyasaya sürülen 959, Porsche’nin diğer modellerine göre oldukça iyi bir yol tutuş özelliğine sahiptir. 1986 yılındaki Paris-Dakar rallisinde finish çizgisini ilk gören otomobil olan 959, bu başarıyla birlikte Yarış Pistlerinin Kralı Porsche unvanını almıştır.

Şüphesiz Porsche’nin hemen her modeli, başarılı bir tarihi geçmişinde saklar. Tıpkı bugün sürücü koltuğuna oturma keyfi yaşayacağımız Porsche 959 gibi. Tabi hak verirsiniz ki bir efsanenin sahibi olmak o kadar da kolay değil. Bu modelin üretimi her ne kadar 1988 yılında bitirilmiş olsa da başarılı CV’siyle en pahalı Porsche modelleri arasına ismini yazdırmıştır. Yakın tarihe kadar üretimi devam eden Porsche’nin Carrera GT modelinin de atası sayılan 959, kuşku yok ki firmanın en özel tasarımlarından biridir. Şimdi dilerseniz heyecan dolu yolculuğumuza start verelim ve bu özel modelin bilinmeyenlerine birlikte göz atalım.

İşte karşınızda Porsche 959 hakkında bilmedikleriniz, duymadıklarınız, görmedikleriniz!


Bu içeriğe emoji ile tepki ver :

Maximum 3 emoji seçebilirsiniz!.

Habere Kim Ne Dedi?

Facebook Yorumları


Diğer yorumlar ( 0 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Benzer yazılar