Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yarış Pistlerinin Kralı Porsche Hakkında 25 Özel Bilgi

Porsche'nin Lamborghini'den daha etkileyici bir traktör tarihi olduğunu biliyor muydunuz? Aşağıdaki listede buna benzer pek çok şaşırtıcı bilgi öğreneceksiniz.
Yarış Pistlerinin Kralı Porsche Hakkında 25 Özel Bilgi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Pek çok ilke imza atmış olan Alman otomobil markası, merkezi Stuttgart’ta bulunan dev firma, spor otomobilleriyle ikonlaşmış efsane. Evet, bunların hepsi Porsche’yi anlatan sadece birkaç özellik. Ülkemizde geniş bir hayran kitlesine sahip olan “Porş” herkesin hayranlıkla baktığı, caddelerin parlayan yıldızı diyebiliriz. Pardon, ben az önce Porş mu dedim? Kimse duymasın! Zira Porsche’nin yetkili isimleri, tasarım harikası araçlarına Porş denilmesinden büyük rahatsızlık duyuyor.

Ferdinand Porsche’nin çabalarıyla faaliyete geçen ünlü marka, özellikle 911 modelinin ardından hız ve güçle eşdeğer görülmeye başlandı. En pahalı Porsche modelleri de bu başarıdan sonra üretilmeye başlandı. Firma, zaman zaman olumsuzluklarla anılsa da dünyanın en iyi spor otomobilleri arasındaki yerini hiçbir zaman kaybetmedi. Özellikle ülkemizde, İtalyan rakibi Ferrari ile kıyasıya bir rekabet içerisinde oldu. Kimisine göre Ferrari daha hızlıydı, kimine göre kazanan daima Porsche’ydi. Bazı kıyaslamalar vardır sonucu asla bilinmez. sanırım bu rekabette onlardan biri. Fakat bilinen o ki Porsche, kazandığı tam 24.000 yarışla şüphesiz ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Bu başarı en pahalı Porsche modelleri

80 yıllık bir geçmiş, otomobil dünyası için oldukça uzun bir zaman. Bu süreçte daima zirvede kalmaksa, oldukça büyük bir başarıdır. Peki, efsane markanın destansı hikayesinde çok fazla duyulmamış, herkesçe bilinmeyen özelliklerine yolculuk yapmaya ne dersiniz? Cevabınız evetse, kemerlerinizi sıkıca bağlamanızı öneririm! Zira içinde bulunduğumuz aracın markası Porsche!!!

İşte karşınızda tüm göz alıcılığıyla Porsche ve ardındaki gizli kalmış hikaye:

Ferdinand Porsche’nin 1899 yılındaki tasarımını biliyor musunuz?

Ferdinand Porsche’nin 1899 yılındaki tasarımını biliyor musunuzŞirketin kurucusu Ferdinand Porsche, 1899 yılında tasarladığı “Semper Vivus” ile ilk hibrid elektrikli otomobil tasarlayan isim olmuştur.

Ferdinand’ın kabul gören düşüncesi neydi?

Ferdinand’ın kabul gören düşüncesi neydi?Ferdinand daha küçük otomobillerin çok daha hızlı olabileceği düşüncesini kanıtlamış ve tüm dünyaya onaylatmıştır. Ferdinand’ın Austro-Daimler için tasarlamış olduğu Sascha modeli, içerisinde efsanevi 1922 yarışı Targa Florio’nun da olduğu 43 otomobil yarışını kazanarak bir rekora imza atmıştır.

Porsche ve Auto Union Grand Prix otomobilleri!

Porsche ve Auto Union Grand Prix otomobilleriPorsche’nin sonraki tasarımı Auto Union Grand Prix modeli olmuştur. 16 silindirlik motora sahip olan bu Auto Union P otomobilleri, Hans Stuck ve Tazio Nuvolari gibi efsane isimler tarafından kullanılmıştır.

İlk VW Beetle!

İlk VW Beetleİlk VW Beetle, Ferdinand’ın malikanesinin önünde icat edilmişti.

Ferdinand’ın Mercedes-Benz T80 tasarımı

Ferdinand’ın Mercedes-Benz T80 tasarımıFerdinand, Mercedes-Benz T80’i dünyanın en hızlı otomobili olması amacıyla üretmiştir. Saatte 750 km hız yapabilen araç, 2. Dünya Savaşı’nın da patlak vermesiyle, rekor denemesini yapmaya hiçbir zaman fırsat bulamadı.

Porsche’nin dört çekişli Formula 1 otomobili!

Porsche’nin dört çekişli Formula 1 otomobiliFerdinand Porsche’nin dört çekişli otomobili, 385 beygir gücündeydi ve saatte 320 kilometre yapabiliyordu. Fakat aracın sahibinin finansman yetersizliği nedeniyle, bu otomobil hiçbir zaman yarışa çıkamadı.

Porsche ile Ferrari amblemi arasındaki benzerlik

Porsche ile Ferrari amblemi arasındaki benzerlikEvet bu iki marka amblemi arasında büyük bir benzerlik olsa da aralarında büyük fark vardır. Çünkü Porsche’nin amblemindeki siyah at Almanya’nın Stuttgart şehrinin armasından gelirken, Ferrari’deki siyah at 2. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden İtalyan bir pilotun uçağındaki sembolden alınmıştır.

Porsche’nin ürettiği ilk spor yol otomobili!

Porsche’nin ürettiği ilk spor yol otomobiliPorsche 356 arkadan motorlu bir araç olarak bilinse de 356 modelinin ilk prototipinin aslında ortadan motorlu bir araç olarak tasarlandığı belirtilmektedir.

356 modellerinin hayret uyandıracak üretim yeri neresiydi?

356 modellerinin hayret uyandıracak üretim yeri neresiydiTüm 356 modellerinin 2 yıl boyunca, Gmund Avusturya’da bulunan kereste fabrikasında üretildiğini biliyor muydunuz? Bu araçlarda çelik gövde yerine, alüminyum materyal kullanılmış. Bu 356’lar, daha sonra üretilenlere göre çok daha hafif ağırlıkta tasarlanmışlardır.

Hollanda polislerinin kullandığı Porsche neydi?

Hollanda polislerinin kullandığı Porsche neydiHollanda polislerinin Porsche 356 modeli kullandığını biliyor muydunuz? Daha sonra resmi olarak üretimi durdurulan bu otomobillerden bir tanesinin de Jerry Seinfeld’in garajında olduğu kulağımıza gelen söylentiler arasında!

Porsche koltuklarındaki Recaro imzası!

Porsche koltuklarındaki Recaro imzası356 modellerinin koltuklarını Reutter Carrosserie Werke firmasının ürettiğini biliyor muydunuz? Bu firma, daha sonra dünyanın en kıdemli koltuk üreticilerinden biri olan Recaro olarak anılacaktır.

Porsche 911 ile Porsche 901!

Porsche 911 ile Porsche 901Porsche’nin ikonik otomobillerinden biri olan 911 modelinin isminin, ilk başta 901 olarak düşünüldüğünü biliyor muydunuz?

Porsche’nin inanılmaz modeli 917!

Porsche’nin inanılmaz modeli 9171.100 beygir gücünden daha fazla güç üreten Porsche 917’nin maksimum hızı saatte 386 kilometrenin üzerine çıkmaktadır. Bazılarına göre bu araç, şu anda üretilen tüm yarış arabalarını geçebilecek kapasiteye sahiptir.

İlk 25 adet 917 modeli nasıl üretildi?

İlk 25 adet 917 modeli nasıl üretildi16 silindirli otomobillerin zamanında üretilemeyeceğini anlayan Porsche, sekreterler de dahil olmak üzere firmada çalışan herkesi toplayarak aracı bitirmeye karar verdi. İşte bu yüzden de Porsche 917’ler “sekreter arabaları” olarak da ün kazandı.

Porsche’nin kronograf tasarımı!

Porsche’nin kronograf tasarımıPorsche’nin 1972 yılında imzasını attığı, tamamıyla siyah kronograf saati biliyor muydunuz?

Porsche’nin Formula 1 bağlantısı!

Porsche’nin Formula 1 bağlantısıPorsche, Formula 1’deki McLaren motorunun da yaratıcısıdır.

Porsche marka traktör

Porsche marka traktörPorsche’nin Lamborghini’den daha etkileyici olan bir traktör tarihi var desek? Evet, hatta firma kahve üreticileri için özel olarak benzinle çalışan traktörler bile tasarlamıştır. Bu özelliğin altında yatan sebep mazot dumanının ürünlere zarar vermesidir.

Porsche marka forklift

Porsche marka forkliftEvet, dünyanın en iyi forkliftlerinden bazılarına imza atmış olan Porsche, bu sektöre de adını yazdırmayı başarmış.

A300’ün kokpit tasarımı

A300’ün kokpit tasarımıAirbus A300 modelinin kokpit tasarımını yapan markanın Porsche olduğunu biliyor muydunuz?

Porsche 959

Porsche 959Saatte yaklaşık 320 kilometre hız yapan Porsche 959, döneminin en gelişmiş otomobillerinden biridir. Dört çeker olan bu araç, 1980’li yılların efsanevi otomobilleri arasına ismini yazdırmıştır.

Porsche 959’un etkileyici başarısı!

Porsche 959’un etkileyici başarısıPorsche’nin 959 modeli, dünya üzerindeki en zorlu yarışlarından biri olan Paris Dakar yarışlarını da kazanmıştır.

1986 Porsche 944

1986 Porsche 944Amerika’da satılmış olan ve yolcu koltuğunda hava yastığı olan ilk otomobilin 1986 model Porsche 944 olduğunu biliyor muydunuz?

Harley Davidson ve Porsche arasındaki bağlantı nedir?

Harley Davidson ve Porsche arasındaki bağlantı nedirOlağanüstü Harley Davidson motosikletlerinde kullanılan bazı parçalar, Porsche tarafından üretilmiştir. Örneğin; Harley V-Rod’da kullanılan 60 dereceli, çift eksantrikli motor, Porsche imzası taşımaktadır.

Porsche’nin en şaşırtıcı tasarımı!

Porsche’nin en şaşırtıcı tasarımı!Aşağıdaki resimde görmüş olduğunuz ızgara da Porsche tarafından tasarlanmıştır. Ne tuhaf değil mi?

Porsche’nin olağanüstü rekoru

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Porsche otomobillerinin şimdiye kadar 24.000 yarış kazandığını biliyor muydunuz? Bu rekor, hiçbir otomobil markası tarafından geçilememiştir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.