Yatırım yapmaya başla!

Robot Pizza Üreticisi Zume Softbank’tan 375 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Robot pizza üreticisi Zume’nin, Softbank’tan 375 milyon dolar yatırım aldığı söylendi. Detaylar aşağıda;
Robot Pizza Üreticisi Zume Softbank’tan 375 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılan bilgilendirmeye göre robot pizza üreticisi Zume’nin, 375 milyon dolarlık yatırım aldığı açıklandı. Kaynaklarda yatırımı yapanın Softbank olduğu yazılırken Softbank’ın teknoloji girişimine 375 milyon dolarlık nakit enjeksiyonu yapması sektörde büyük yankı uyandırdı ve medyada çıkan haberler bunun Softbank’ın Vizyon Fonu’nun iki ödemesinden biri olduğunu öne sürdü.

2.25 milyar dolar değerlemedeki Kaliforniya merkezli girişimin, Softbank’tan 375 milyon dolar daha yatırım alacağı iddia edildi. Pizza ve yiyecek dünyasının Amazon’u olmayı hedefleyen girişimin, Zynga’nın eski başkanı olan Alex Garden tarafından kurulduğu ve şimdiye dek Google Ventures, Yahoo’nun kurucusu Jerry Yang, Kleiner Perkins Caufield & Byers gibi pek çok şirketten destek aldığı kaydedildi.

İlgili haberde Zume Pizza’nın yiyecek üretmek ve teslim etmek için hem robotları hem de insanları kullanan bir süreci içerdiği hatırlatıldı.

Zume Pizza Dev Yatırım

Önce internet sitesi üzerinden sipariş geldiği, hamurun bir insan tarafından hazırlanarak banta yayıldığı, robotun sosu hamurun üzerine yaydığı, ardından insanlar tarafından malzemelerin yayıldığı ve robotun hamuru 800 derecelik fırınlara verdiği bilgileri paylaşıldı. Ayriyeten robotların her birinin 25 bin ABD doları ve 35 bin ABD doları arasında fiyatlara sahip olduğu ve büyük üretim tesisleri için robot üretimi yapan küresel şirket ABB tarafından üretildikleri bildirildi.

İlk pizzasını 2016’nın Nisan ayında satan Zume’nin şu an Atherton, Cupertino, Palo Alto, Doğu Palo Alto, Menlo Park gibi pek çok yere teslimat yaptığı belirtildi.

Zume Pizza Softbank'tan 375 Milyon Dolar Yatırım Öte yandan, 375 milyon dolarlık yatırımı kimden aldığını açıklamamasına rağmen Zume CEO’su Alex Garden’ın; “yakın zamanda büyümemizi ve işe alımlarımızı desteklemek için bir yatırım turu tamamladık” dediği dile getirildi. İlk olarak Wall Street Journal tarafından yapılan haberde Zume’nin, “Softbank Zume’ye 500 ila 750 milyon dolar yatıracak” başlıklı haberlerden birkaç ay sonra 375 milyon dolarlık yatırım aldığı ifade edildi. Ancak Softbank yatırımla ilgili sorular karşısında sessizliğini korudu.

İlgili haberde Softbank’ın 98 milyar dolarlık Vizyon Fonu’nun geçtiğimiz yıl boyunca bir dizi girişime yatırım yaptığının üzeri çizildi. Örneğin, bu yılın başlarında DoorDash’e ve şirketin rakibi UberEats’e yatırım yapan Softbank’ın kısa süre önce de Grab’e 500 milyon dolarlık yatırım yapmaya hazırlandığı iddia edilmişti. Zume’nin ise 375 milyon dolarlık yatırımdan önce 70 milyon dolarlık yatırım aldığı aktarıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum