Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Spotify 2020 Yılı Sonu İtibariyle Gelirlerini ve Abone Sayısını Artırdı

Spotify, 2020’nin son çeyrek verilerini açıkladı. Raporda abone sayısı ve gelirlerin arttığı görüldü.
Spotify 2020 Yılı Sonu İtibariyle Gelirlerini ve Abone Sayısını Artırdı
HABER GİRİŞ

İsveç merkezli müzik platformu Spotify son yıllarda hızla büyüyen bir mecra haline geldi. Akıllı telefonların hızla yaygınlaşması sonrası Spotify, kendi pazarının en güçlü uygulaması konumunda. Bu alanda Apple Music ve YouTube Music gibi rakipleri de olsa Spotify abone sayısını ve gelirleri ile öne çıkıyor. Şirket 2020 yılının son çeyrek verilerini açıkladı. Abone sayısı ve gelirlerdeki artışın sürdüğü görülüyor.

Müzik servisi geçtiğimiz yılın son üç aylık zaman diliminde 25 milyon aktif uygulama kazandı. Böylece toplam kullanıcı sayısı 345 milyona ulaştı. Analistlerin tahminleri ise toplam abone sayısının 343 milyona ulaşacağı yönündeydi. Diğer yandan şirket ücretli abone sayısını da artırdı. Son rapora göre Premium aboneler 155 milyona ulaştı. Bir yıllık süreçte ücretli abone sayısında yüzde 24 artış yaşandı.

Spotify Son Çeyrek Verilerini Açıkladı

Spotify Son Çeyrek Verilerini Açıkladı

Toplam kullanıcı sayısı ve Premium abonelerdeki artış ile beraber şirketin gelirleri de yükseldi. Müzik servisi geçtiğimiz yılın son çeyreğinde ücretli abonelerinden 1.887 milyon euro gelir elde etti. Son dönemde ilginin arttığı podcast yayınlarının reklamlarından da 281 milyon dolar kazanç sağlandı.

Şirketin son çeyrekteki toplam kazancı ise 2 milyar 168 milyon euroya ulaştı. Spotify bu veriler ışığında yıllık bazda yüzde 17 oranında büyümüş oldu. Şirket 2021 yılı için toplam gelirinin 9.01 milyar euro ile 9.41 milyar euro aralığında olacağını öngörüyor. Analistler şirketin 2021 yılı gelir tahminlerini de paylaşmıştı.

GCM Yatırım Banner

Uzmanların beklentileri Spotify’ın tahminlerinden daha yüksek. Analistler 9.28 milyar euro ile 10.09 euro aralığında aralığını tahmin etmişti. Müzik servisi bu yıl içerisinde abone sayısının 407 ila 427 aralığında olacağını öngörüyor. Spotify’ın beklentilerinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini yıl içerisinde görme imkanı bulacağız. Şirket geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki ailelere özel paketin aylık ücretine zam yapmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.