Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alphabet, Bulut ve Reklam Gelirleri ile Son Çeyrekte Beklentileri Aştı

Google’ın çatı şirketi Alphabet, son çeyrek verilerini açıkladı.
Alphabet, Bulut ve Reklam Gelirleri ile Son Çeyrekte Beklentileri Aştı
Yorum

ABD’li teknoloji ve yazılım firması Google, dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak faaliyet gösteriyor. Yola arama motoru hizmeti ile çıkan Google, geçen zaman içerisinde YouTube, Android ekosistemi ve daha pek çok uygulama ile servisi tüketicilere sunmaya başladı. Şirket son yıllarda bulut tabanlı hizmetlere de büyük yatırım yaptı. Google’ın çatı şirketi 2020 yılının son çeyrek verilerini açıkladı.

Alphabet CEO’su Sundar Pichai tarafından açıklanan verilere göre şirket çevrimiçi reklam ve bulut gelirlerinde büyük artış kaydetti. Üç aylık satış verilerinin beklentilerin üzerinde geldiği belirtiliyor. Pandemi pek çok şirketi olduğu gibi Google’ı da olumsuz etkiledi. Özellikle seyahat ve eğlence sektöründen elde edilen gelirlerde düşüş yaşandı. Ancak bu durum alışveriş reklamlar ve bulut gelirleri ile telafi edildi.

Google Son Çeyrek Verilerini Açıkladı

İnternet reklamcılığından diğer herhangi bir şirketten daha fazla gelir elde eden Google, perakende satış ve diğer müşterileri çevrimiçi hale getiren kilitlenmelerden yararlandı ve seyahat ve eğlence reklamcılarının yaptığı kesintileri telafi etti. Alphabet hisseleri, genişletilmiş ticarette yaklaşık %8 artışla 2.067 dolara yükseldi.

Alphabet İcra Kurulu Başkanı Sundar Pichai bir konferans görüşmesinde analistlere, “Google’ın ürünleri ve desteği, salgından ağır şekilde etkilenen milyonlarca küçük ve orta ölçekli işletme için bir cankurtaran görevi gördü” diye konuştu. Finans Direktörü Ruth Porat, dördüncü çeyreği “zorlu bir yılın harika sonu” olarak nitelendirdi.

Büyümede Pandemi Etkisi Yaşandı

Alphabet’in 2020 satış büyümesi yüzde 13 ile 2009 yılındaki yüzde 8,5’lik büyümeden sonra yavaş artış oldu. Yine de, harcama kesintileriyle eşleştirilen Alphabet, kazancını 2020’de 17 milyar dolar artırarak 137 milyar dolara çıkardı. Ancak şimdi uygulanan koronavirüs aşıları ve artışa reklam harcamaları ve şirketin Google Cloud işini veri merkezleriyle genişletmeye ve yapay zekayı daha fazla hizmete dahil etmeye geri döneceğini belirtiliyor.

Alphabet açıklamasında Google Cloud’un dördüncü çeyrekte 1,24 milyar dolarlık bir işletme zararı ve 2020 için 2019’un yıllık kaybından 5,6 milyar dolar zarar ettiğine yer verdi. Google’ın YouTube dahil reklamcılık gelirleri, bir yıl öncesine göre yüzde 23 arttı ve üç aylık satışlarda 56,9 milyar dolar kazanca ulaştı.

Salgından da yararlanan bulut satışları, 2019’a göre yüzde 46 artışla 13,1 milyar dolara ulaştı. Google’ın ilerleyen dönemde reklamcılık sektöründeki büyümenin etkisiyle gelirlerini daha da artıracağı tahmin ediliyor. Teknoloji devi Amazon, Alibaba, Facebook ve Apple gibi dev şirketler ile farklı alanlarda rekabet ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu