Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Huawei’nin Google Lisansı Olmayan Telefonlarda Mesajlar ve Duo Uygulaması Engellenecek

Google tarafından yapılan açıklamaya göre sertifikası olmayan cihazlarda Mesajlar ve Duo uygulamalarına erişim engelleniyor.
Huawei’nin Google Lisansı Olmayan Telefonlarda Mesajlar ve Duo Uygulaması Engellenecek
HABER GİRİŞ

Çinli teknoloji devi Huawei akıllı telefon pazarının en güçlü üreticileri arasında yer alıyor. Bilindiği üzere şirket 2019 yılından bu yana ABD yaptırımlarına maruz kalıyor. Ulusal güvenlik tehdidi olarak gösterilen firmanın ABD’li şirketler ile ticaret yapması engellenmiş durumda.

Bu nedenle teknoloji devinin son dönemde çıkan telefonlarında Google servisleri kullanılamıyor. Play Store, YouTube, Gmail, Haritalar, Drive gibi pek çok uygulamaya bu telefonlardan giriş yapmak mümkün değil. Huawei ise kendi ekosistemini geliştiriyor ve AppGallery üzerinden kullanıcılara hizmet veriyor.

Ortaya çıkan yeni bilgi daha fazla uygulamanın engelleneceğini gösteriyor. Şirket sertifikasız cihazlarda Mesajlar ve Duo uygulamalarının çalışmayacağını açıkladı. Yazılım devi 31 Mart tarihinden itibaren bu uygulamaların sertifikasız cihazlarda kapanacağını duyurdu.

Google’dan Yeni Lisans Açıklaması

Google’dan Yeni Lisans Açıklaması

Google Mesajlar, Google’ın sunduğu en popüler uygulamalardan biridir ve birçok kullanıcı tarafından kullanılıyor. Uygulama SMS ve RCS istemcisi olarak önceden yüklenmiş olarak kullanıcılara sunuluyor. Ancak şirketten yapılan açıklama ile Nisan 2021’de sertifikasız Android telefonlarda Mesajlar ve Duo uygulaması çalışmayacak. Kullanıcıların mesajlaşma için farklı uygulamalar araması gerekecek.

GCM Yatırım Banner

Mesajlar uygulamasını kullanmak için diğer servislerde olduğu gibi Google hesabına ihtiyaç duyulmuyor. Bu nedenle bugüne kadar uygulama lisanssız cihazlarda kullanılabiliyordu. Şirketin bu kararı almasında başlıca sebep kullanıcı güvenliği gösteriliyor. Bu durumdan etkilenecek tek uygulama Mesajlar değil. Görüntülü sohbet uygulaması Google Duo da aynı şekilde sertifikasız telefonlarda kullanılamayacak.

Aktarılan bilgilere göre ilgili kullanıcılara “Duo yakında kullanımdan kaldırılacak. Desteklenmeyen bir cihaz kullandığınız için Duo yakında bu cihazdaki hesabı iptal edecek.” bildirimlerinin gönderildiği belirtildi. Şirket Duo kullanıcılarının video arama kayıtlarını indirmeleri için 14 gün ek süre tanıyacağını açıkladı.

Tabi bu durumdan en çok etkilenenler ise Huawei olacak. Mate 30 serisi ve sonrasında çıkan telefonlarda Google servisleri bulunmuyor ve bu kullanıcılar belirlenen tarihten itibaren Mesajlar ve Duo uygulamalarına giriş yapamayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın