Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google, Avustralya’daki Telif Düzenlemesi Nedeniyle Arama Hizmeti Durdurabilir

Avustralya’da yürürlüğe girmesi beklenen telif düzenlemesi sonrası Google’dan çarpıcı bir açıklama geldi.
Google, Avustralya’daki Telif Düzenlemesi Nedeniyle Arama Hizmeti Durdurabilir
Yorum

Google sahip olduğu arama hizmeti ile dünyanın ne büyük internet platformu olarak yer alıyor. Platformda her gün sayısız arama işlemi gerçekleştiriliyor ve büyük bir etkileşim sağlanıyor. Google’ın yanı sıra pek çok dijital platform milyonlarca kişiye hizmet sağlıyor. Son yıllarda pek çok ülkede bu platformlara yönelik düzenlemeler yapılmaya başladı.

Avrupa Birliği’nde yapılan veri gizliliğine yönelik düzenlemeler nedeniyle daha önce bu mecraların çeşitli yaptırımlar ile karşı karşıya kaldıkları biliniyor. Avustralya ise bu düzenlemelere bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Hükümetin Google, Facebook, Instagram gibi platformların gelir elde ettiği yayın kuruluşlarına ödeme yapmalarını gerekli kılan bir düzenleme üzerinde çalıştığı biliniyor.

Düzenleme yürürlüğe girerse dijital mecralar elde ettikleri gelirlerin bir bölümünü içerik sahipleri ile paylaşmak durumunda kalacak. Google ise bu düzenlemeye tepki gösterdi ve gerekirse ülkedeki arama hizmeti sonlandırabileceğini açıkladı.

Google, Avustralya’dan Çekilebilir

Google, Avustralya’dan Çekilebilir

Google ve Facebook başta olmak üzere sosyal mecraların büyük bölümü son dönemde düzenleyici kurumlar ile bazı sorunlar yaşamaya başladı. Yayıncılar bu mecraların kendileri sayesinde gelir elde ettiklerini ve bu nedenle ödeme yapmaları gerektiğini düşünüyor. Avustralya hükümet yayıncılardan gelen bu çağrıya kayıtsız kalmadı ve önümüzdeki günlerde yürürlüğe gireceği yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyor.

Google ise bu düzenlemeyle ilgili açıklamasında, Avustralya’daki arama hizmetini durdurabileceğini belirtti. Konuyla ilgili konuşan Google Avustralya Genel Müdürü Mel Silva, “Yasa, yürürlüğe girerse Google arama motorunun Avustralya’dan çekilmekten başka şansı kalmaz. Bu sadece bizim için değil, aynı zamanda kullanıcılar, medya kuruluşları ve arama motorunu kullanan küçük işletmeler için de kötü bir sonuç olur.” açıklamasında bulundu.

Google’ın bu açıklaması sonrası Avustralya BAşbakanı Scott Morrison’dan da cevap geldi. Şirketin bu açıklamasını bir tehdit olarak algıladığını belirten Morrison, “Açık konuşmak gerekirse, Avustralya’nın kurallarına Avustralya karar verir. Kurallar, hükümetimiz ve parlamento tarafından belirlenir ve eğer bunlara uymak isterseniz başımızın üzerinde yeriniz var. Ama tehditlere karşılık vermeyi düşünüyoruz.” diye konuştu.

Yasanın yürürlüğe girmesi sonrası Google’ın nasıl bi adım atacağını bekleyip göreceğiz. Aynı şekilde Avustralya’nın da Google’dan gelen açıklama ile beraber düzenlemeden vazgeçebileceği konuşuluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu