Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SpaceX’in Küresel İnternet Hizmeti Starlink’in Uydu ve Kullanıcı Sayısı Artmaya Devam Ediyor

Starlink uydularının ve kullanan abonelerinin sayısı hızla artmaya devam ediyor.
SpaceX’in Küresel İnternet Hizmeti Starlink’in Uydu ve Kullanıcı Sayısı Artmaya Devam Ediyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Elon Musk’ın sahibi olduğu uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, son yıllarda gerçekleştirdiği projeler ile dünya gündeminde yankı uyandırmaya devam ediyor. Firmanın en çok göze batan projelerinden biri ise Starlink uydu ağı olmakta. Bu proje ile şirket dünyanın dört bir yanına uyduları aracılığı ile internet hizmeti sunmayı amaçlıyor. Kısa süre önce internet hizmeti dünyanın çeşitli noktalarında abonelere sunulmaya başlandı.

Gelen son rakamlar abone sayısının her geçen gün daha da arttığını gösteriyor. Şirket son rakamları açıkladı. Buna göre Starlink dünya genelinde 10 binden fazla aboneye ulaştı. Starlink hizmeti şu an için ABD, İngiltere ve Kanada’daki kullanıcılar için beta olarak sunuluyor. Uzmanlar beta sürecinde olmasına rağmen ilginin son derece yüksek olduğunu belirtiyor.

SpaceX Abone Sayısı Artıyor

SpaceX Abone Sayısı Artıyor

SpaceX’in küresel internet ağı Starlink beta sürecinde olmasına rağmen kullanıcılardan büyük ilgi görüyor. Şirket şu anda 10 bini aşkın aboneye sahip olduğunu açıkladı. Bu rakamlar şirketin ABD Federal İletişim Kurulu’na verdiği rakamlarda ortaya çıktı.

Ortalam hızların 100/20 Mbps ve üzerinde olduğunu belirten SpaceX, “Starlink’in performansı teorik ve deneysel bir şey değil. Bugün ABD ve ABD dışında 10 binin üzerinde abone Starlink servisini kullanıyor.” açıklamasını yaptı. Bu hizmetin özellikle gelişmiş ülkelerdeki kırsal bölgelerde büyük ilgi göreceği tahmin ediliyor.

GCM Yatırım Banner

Starlink’in beta olarak sunulduğu ABD, İngiltere ve Kanada’da mevcut fiber hizmetlerinin yeterli seviyede olmadığı belirtiliyor. 10 mbit gibi bir hız için bu ülkelerde 100 dolardan fazla ücret ödeniyor. Starlink ise çok daha yüksek hızda interneti 99 dolar aylık abonelik ücreti ile sunuyor. Hizmeti ilk kez kullanacak olanların 500 dolar ücret ödeyerek Wi-Fi router ve başlangıç kitini satın alması gerekiyor.

Uydu Sayısı Hızla Artıyor

Uydu Sayısı Hızla Artıyor

SpaceX küresel internet hizmetini daha da yaygınlaştırmak adına ağına yeni uydular eklemeye devam ediyor. Bu uyduların sayısı arttıkça internet hizmetinin kapsama alanı genişlemiş olacak. Son olarak Starlink-18 göreviyle birlikte şirketin yörüngedeki aktif uydu sayısı 1000’i geçti. SpaceX, uydu filosu genişledikçe küresel kapsama alanının artacağı konusunda taahhüt veriyor.

Beta sürecinde olmasına rağmen 200 Mbit hız sunan Starlink hizmeti, Elon Musk’a göre çok daha fazla hızlara sahip olacak. Artan hız ile beraber gecikme değerlerinin de 20 ms’nin altına ineceği belirtiliyor.

Starlink ücretleri ilk bakışta pahalı görünüyor. Ancak SpaceX’in Starlink’i daha çok internetin olmadığı veya internetin çok kısıtlı olanaklarla sağlandığı kırsal bölgelere satması nedeniyle bu fiyatların normal olduğu ifade ediliyor. İlerleyen yıllarda internet ağının yaygınlaşması ile beraber fiyatların da aşağı inmesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın