Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Teknoloji Şirketleri Bir Araya Gelerek Kendi Yarı İletken Altyapısını Kuracak

Huawei ve Xiaomi’nin de aralarında yer aldığı 90 Çinli şirket, kendi yarı iletken endüstrilerini kurmak için bir araya geliyor.
Çin’in Teknoloji Şirketleri Bir Araya Gelerek Kendi Yarı İletken Altyapısını Kuracak
HABER GİRİŞ

Son yıllarda Çin merkezli şirketlerin teknoloji alanındaki ilerlemeleri tüm dünyanın dikkatini çekiyor. Özellikle akıllı telefon pazarının büyük bölümünün Çinli üreticilerin elinde olduğunu söyleyebiliriz. Huawei, Xiaomi, OPPO gibi başlıca firmalar, sektörün önde gelen akıllı telefon üreticileri arasında yer alıyor. Bu şirketler her ne kadar Çin merkezli olsa da yarı iletken üretiminde ABD teknolojisinden yararlanıyor.

Son dönemde ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilim nedeniyle çok sayıda şirket yaptırım listesinde yer alıyor. Bu durumdan etkilenmemek adına teknoloji şirketleri bir araya geliyor. Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’na göre 90 şirket Ulusal Entegre Devre Standardizasyon Teknik Komitesi’nin oluşturulması için başvuruda bulundu. Sekreterliğin Çin Elektronik Standardizasyon Enstitüsünde kurulması planlanıyor.

Çin Kendi Yarı İletken Endüstrisini Kuruyor

Çin Kendi Yarı İletken Endüstrisini Kuruyor

Yarı iletken, Çin’deki en ciddi şekilde sıkışmış endüstrilerden biridir ve bu endüstrilerin çoğu ya küçük ölçekli ya da teknoloji açısından zayıftır ve bu yüzden şirketlerin gruplar halinde işbirliği yapmaları gerekiyor.Komitenin oluşturulmasının arkasındaki amaç, zayıf endüstrileri koordine etmek ve entegre devre standardizasyon çalışmasının teşvik edilmesi ve standardizasyon ekibi yapısını güçlendirmek olacak.

Bu iş birliği için Çin merkezli 90 şirket bir araya geliyor. Şirketler arasında Huawei , HiSilicon, Xiaomi, Datang Semiconductor, Unichip Microelectronics, Zhanrui Communication, ZTE Microelectronics, SMIC, Datang Mobile, China Mobile, China Unicom, ZTE, Tencent gibi dev firmalar yer alıyor. Ortaya çıkan uygulamalarda entegre devre ürünlerinin performans, güvenilirlik ve bilgi güvenliği gereksinimlerine yanıt olarak araştırma ve standart formülasyon işlemleri yapılıyor.

GCM Yatırım Banner

Tasarım süreci kalite kontrol gereksinimleri ve doğrulama işlemleri gibi güvence standartlarının formülasyonunu güçlendirmek ve endüstriyel zincirin tüm halkaları ile uyumlu olarak geliştirilmesi amaçlanıyor. Kurulacak komite entegre devrelerin aralarındaki bağlantıyı artırmak için üretim maliyetlerini düşürmek ve endüstriyel bir ekoloji oluşturmak için standartları iyileştirmek adına çalışmalar yürütecek.

Çin Elektronik Standardizasyon Enstitüsü, ülkedeki entegre devre endüstrisinin son yıllarda büyük bir gelişim içerisinde olduğunu belirtiyor. Ülkenin ekonomi ve ulusal güvenlik noktalarında yarı iletken üretiminin büyük öneme sahip olduğu ifade ediliyor. ABD’nin ticari yaptırımının artırması ile beraber Çin’in dışa bağımlılığını tamamen bitirmek istediği görülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın