Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Play Store’da Zararlı Yazılım İçeren Barkod Tarayıcı Uygulaması Tespit Edildi

Popüler bir Android barkod tarayıcı uygulamasının kötü niyetli olduğu ortaya çıktı.
Play Store’da Zararlı Yazılım İçeren Barkod Tarayıcı Uygulaması Tespit Edildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Google’ın Android mağazası Play Store, sayısız uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Şirket bu uygulamaları çeşitli denetimlerden geçirse de pek çok kez zararlı yazılımlara rastlanıyor. Yapılan son bir araştırma daha kötü amaçlı yazılım içeren bir barkod tarayıcı uygulamayı ortaya çıkardı. En popüler üçüncü taraf Android araçlarından biri olan Barkod Tarayıcı uygulamasının 10 milyondan fazla kişiyi etkilediği belirtiliyor. Uygulamada zararlı reklam yazılımları olduğu tespit edildi.

Güvenlik şirketi Malwarebytes, geçtiğimiz Aralık ayının sonlarında forum kullanıcılarından yardım çağrıları almaya başladığını bildirdi. Şirket forum kullanıcılarının ortak sorunlarının, reklamların birdenbire açıldığını belirtiyor. Kullanıcılar ayrıca uygulamalardan herhangi birinin yakın zamanda yüklenmediğinden ve doğrudan Google Play’den geldiğinden şikayet ettiler.

Barkod Tarayıcı Uygulamasında Zararlı Reklam Yazılımı

Barkod Tarayıcı Uygulamasında Zararlı Reklam Yazılımı

Google’ın Play Store’daki kötü amaçlı uygulamalarla nasıl başa çıktığı konusunda her zaman kötü bir geçmişi olmuştur. Son zamanlarda, “Barcode Scanner” adlı uygulamanın kötü amaçlı yazılım içerdiği bulundu. 10 milyon kişiyi etkileyen uygulamanın zararlı reklamlar gösterdiği ifade edildi. Yapılan uyarı sonrası Google, uygulamayı mağazadan hemen kaldırdı.

Geçtiğimiz Aralık ayında uygulamaya yönelik bir güncelleme yayınlandı ve bu tarihten sonra uygulamayı kullananların etkilendiği belirtildi. Raporlara göre güncelleme resmi olarak 4 Aralık 2020’de tüm kullanıcılara sunuldu. Güvenlik şirketi, Google Play’deki ücretsiz uygulamaların çoğunun bir SDK kullanan bir tür uygulama içi reklamcılık içerdiğini söylüyor.

GCM Yatırım Banner

Kullanıcıların Verileri Hedeflendi

Kullanıcıların Verileri Hedeflendi

Şirket yazılım geliştirme kitinin agresif bir şekilde işlemeye başlama şansının yüksek olduğunu açıkladı. Ancak, bu sefer çok alışılmadık bir durum yaşandı. Google, SDK’nın sorunlu bir şekilde çalışmaya başladığında, uygulama geliştiricilerinden başka asıl suçlunun SDK şirketi olduğunu, ancak şaşırtıcı bir şekilde, Barkod tarayıcının böyle bir durumla karşılaşmadığını açıkça belirtti.

Kötü amaçlı yazılım, tarayıcıyı otomatik olarak başlatarak, sahte web siteleri ve açılır pencereler yükleyerek ve kötü amaçlı uygulamaların yüklenmesini isteyerek kullanıcıların verilerini hedef alıyor. Kötü amaçlı yazılım sorunu ortaya çıkmadan önce, Barcode Scanner popüler bir uygulamaydı.

73.000’den fazla yorum alan barkod tarayıcı, uygulama mağazasında dört yıldızlı bir derecelendirmeye sahipti. Uygulama Play Store’dan kaldırıldı ancak daha önceden yükleme yapmış kişilerin risk altında olduğu ve derhal barkod tarayıcı yazılımın kaldırılması gerektiği tavsiye edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın