Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

GSM Operatörleri Yerli Mesajlaşma Uygulamaların Kullanımını Kotadan Düşmeyecek

Ülkemizde faaliyet gösteren GSM operatörleri yerli mesajlaşma uygulamaları kullananları sevindirecek bir karar aldı.
GSM Operatörleri Yerli Mesajlaşma Uygulamaların Kullanımını Kotadan Düşmeyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Son günlerde WhatsApp’ın gizlilik politikasında yaptığı değişiklik ile beraber kullanıcılar alternatif mesajlaşma uygulamalarına yönelmeye başladı. Telegram, BiP ve Signal gibi uygulamalar son günlerde kullanıcı sayısındaki artış ile gündeme geliyor.

Bunun sebebi ise WhatsApp’ın bazı kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşacağını belirtmesi ve kullanıcılardan onay istemesi. Son olarak Facebook Türkiye Direktörü Derya Matraş, WhatsApp’ın özel mesajlara erişmediğini bir kez daha vurguladı.

İnsanların farklı alternatiflere yönelmesi sonrası GSM operatörlerinden kullanıcıları sevindirecek bir hamle geldi. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, kullanıcıları yerli mesajlaşma uygulamalarına teşvik edecek bir adım attı. BiP ve Yaay kullanıcıları, internet kotaları tükenmeden bu uygulamaları kullanabilecek.

GSM Operatörlerinden Kota Kararı

GSM Operatörlerinden Kota Kararı

Mobil internet üzerinden yapılan tüm işlemler tanımlanan kota üzerinden gerçekleştiriliyor. Mesajlaşma uygulamaları da buna dahil. WhatsApp’ın son dönemde tepki çeken uygulaması sonrası, ülkemizdeki yerli GSM operatörleri de kritik bir karar aldı. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, yerli uygulamalar olan BiP ve Yaay kullananların internet kotasında bir düşüş olmayacağını kararlaştırdı.

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bundan böyle Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone İletişim Pass kullanıcıları @BiPMobil ve @yaaydayiz için internet kotalarından harcamayacak. Güvenle ve gururla kullanmanızı dilerim. Türk Telekom CEO’su ve Vodafone CEO’su nezdinde emeği geçenlere teşekkürler” ifadelerini kullandı. Vodafone ise iş birliğinde tek taraflı katılımcı olarak yer alıyor.

Buna göre hem BiP hem de Yaay, Vodafone’un İletişim Pass paketi kullanıcıları tarafından ücretsiz bir şekilde kullanılabilecek. BiP ve Yaay son günlerde uygulama marketlerinde en çok indirilen uygulamalar arasında yer alıyıor. Turkcell’den yapılan açıklamaya göre BiP son 6 günde 10 milyon yeni kullanıcıya ulaştı ve toplamda 60 milyondan fazla indirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu