Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Adobe, Flash Player için Windows 10 Kullanıcılarını Uyarmayı Sürdürüyor

Adobe yakın zamanda desteğin kesileceği Flash Player için son uyarılarını gönderiyor.
Adobe, Flash Player için Windows 10 Kullanıcılarını Uyarmayı Sürdürüyor
HABER GİRİŞ

Adobe tarafından geliştirilen ve uzun yıllar pek çok internet sayfası tarafından kullanılan Flash Player, geliştiricilerden büyük ilgi görmüştü. Son yıllarda geliştirilen yeni sistemlerin etkisi ile beraber bu uygulamaya olan ilgi epey azaldı. Adobe tarafından daha önce yapılan açıklamada Flash Player uygulamasına verilen desteğin kesileceği ve yeni bir güncelleme yayınlanmayacağı belirtilmişti.

Flash Player’da yolun sonuna gelinmesi ile beraber Adobe uyarılarını sıklaştırdı. Ocak 2021’de tamamen fişi çekilecek uygulama için Adobe, Windows 10 kullanıcılarına açılır pencereler göstermeye başladı. Kullanıcılara Flash Player’ı kaldırmalarını öneren Adobe, hizmetin durdurma sebeplerini de açıkladı.

Flash Player için Yolun Sonu Göründü

Flash Player için Yolun Sonu Göründü

Geçmiş yıllarda yaygın olarak kullanılan Flash Player’a verilen destek, 31 Aralık 2020 tarihi itibariyle Adobe tarafından kesiliyor. Bu süreçten itibaren uygulama için yeni bir güncelleme yayınlanmayacak. Şirket Windows 10 kullanıcılarını uyarmak için yeni bilgilendirme yapmaya başladı. Kullanıcılara Flash Player’ı kaldırmalarını tavsiye eden Adobe, açılır pencere ile uyarılar gösteriyor.

Gönderilen mesajda, “Adobe Flash Player’i kullandığınız için teşekkür ederiz. 31 Aralık itibariyle Flash Player’e destek vermeyi kesiyoruz. Sisteminizin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için, Flash Player içeriğini acilen kaldırmanızı tavsiye ediyoruz” ifadelerine yer verildi. Kullanıcılar uygulamayı kaldırmasa bile Ocak ayında Flash Player işlevsiz hale gelecek.

GCM Yatırım Banner

Önümüzdeki günlerde Windows 10 için yayınlanacak güncelleme ile daha fazla kişiye bu uyarının gösterilmesi bekleniyor. Şirket aldığı bu karar için artan güvenlik risklerini gerekçe gösteriyor. Microsoft’un uygulamayı otomatik olarak silecek bir çalışma yaptığı gelen bilgiler arasında. Daha önce başka şirketler de Flash Player desteğini kesecek adımlar atmıştı. Mozilla, Firefox 85 sürümü ile Flash Player desteğini kestiğini açıklamıştı.

Google ve Microsoft ise Chromium tabanlı tarayıcılar Chrome ve Edge’de bu oynatıcıyı devre dışı bırakacağını daha önce açıklamıştı. Ancak henüz iki şirketten de bununla ilgili somut bir adım atılmış değil.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın