Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Google Chrome’a Kayıtlı Şifrelerin Yönetimi için Yeni Özellikler Geliyor

Google, Chrome tarayıcısına şifre yönetimi için yeni özellikler getiriyor.
Google Chrome’a Kayıtlı Şifrelerin Yönetimi için Yeni Özellikler Geliyor
HABER GİRİŞ

İnternet tarayıcıları kullanıcıların deneyimini belirlemede büyük öneme sahip olmakta. İnsanların güvenliğinin sağlanması için tarayıcıların sürekli geliştirilmesi gerekiyor. En çok kullanılan internet tarayıcılarının başında Google Chrome geliyor. Şirket sürekli tarayıcıya yeni özellikler geliştirmeyi sürdürüyor. Tüm kullanıcıların yüzde 70’inden fazlası Chrome kullanıyor. İnternet sitelerinde şifre kullanımı gerektiren pek çok platform bulunuyor. Chrome daha önce kullanıcıların şifrelerini yönetmelerine imkan sağlayan özellikler kazanmıştı.

Bu şifrelerin tarayıcılarda tutulması, çeşitli güvenlik araçlarının gerekliliğini beraberinde getiriyor. Halihazırda Chrome, kullanıcıların güvenli şifreler oluşturmasına yardımcı oluyor. Bu şifreler otomatik olarak kayıt altına alınıyor ve tekrar kullanılması sağlanıyor. Şirket kullanıcıların şifre güvenliğini bir üst seviyeye çıkarmak adına yeni özellikler geliştiriyor. Chrome 88 güncellemesi ile kaydedilmiş şifrelerin yönetilmesi kolay hale gelecek.

Chrome Şifre Güvenliğini Artırıyor

Chrome Şifre Güvenliğini Artırıyor

Önümüzdeki günlerde tarayıcıya gelecek güncelleme ile kullanıcıların şifre güvenliğinin artırılması amaçlanıyor. Chrome internet üzerinde bir parola sızdırıldığında kullanıcıları anında uyaracak ve şifrelerini değiştirmelerini isteyecek. Son dönemde insanların şifrelerinin siber korsanlar tarafından toplandığına ve kötü amaçlar ile kullanıldığına sıkça tanık oluyoruz. Güncelleme ile Chrome profil simgesinin altında yer alan anahtar simgesine tıklandığında, şifre yöneticisine yönlendirme yapılacak.

Ayrıca tarayıcı üzerinde yer alan ‘şifreleri kontrol et’ bölümünden ‘şifreyi değiştir’ bağlantısına tıklayacak söz konusu internet sitelerindeki giriş bilgileri düzenlenebilecek. Bu sayede kullanıcılar bu işlemi çok daha kısa sürede ve kolayca tarayıcı üzerinden gerçekleştirmiş olacak. Yazılım devi ayrıca kullanıcıların tüm giriş bilgilerini tek bir yerden kolay ve hızlı bir şekilde yönetmesi için şifre yöneticisini basit hale getirecek.

GCM Yatırım Banner

Bu özellik ilk olarak iOS ve Chromebook gibi bazı masaüstü platformları için gelecek. İlerleyen dönemde Android kullanıcıları da bu özelliğe ulaşabilir olacak. Google bu özellikleri Chrome 88 güncellemesi ile beraber kullanıcılara dağıtacağını açıkladı. Şirket geçtiğimiz ay Chrome 87 sürümünü kullanıcılara sunmuş ve bir dizi yeniliği beraberinde getirmişti.

Bu yenilikler ile açık sekmelere öncelik tanınmaya başlandı ve işlemci kullanımında 5 kat düşüş sağlandığı belirtildi. İşlemci kullanımındaki düşüş pil ömrünün de uzatılmasını sağlıyor. Google bu sayede tarayıcının yüzde 25 daha hızlı açıldığını ve sayfaların 7 kat daha hızlı yüklendiğini açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.