Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Apple CEO’su Tim Cook, Facebook’un Veri Politikasına Yönelik Ağır Konuştu

Apple ile Facebook arasındaki son dönemdeki gerilim artarak devam ediyor.
Apple CEO’su Tim Cook, Facebook’un Veri Politikasına Yönelik Ağır Konuştu
HABER GİRİŞ

Teknoloji ve sosyal medya şirketleri günümüzde milyonlarca insana hizmet veren ürün ve servisler geliştiriyor. ABD’li teknoloji devi Apple dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alıyor. Firma iPhone ve Mac modellerine her geçen gün yenilerini ekliyor ve insanlara yazılım hizmeti sunuyor. Apple son olarak iOS 14 yazılımı ile uygulama geliştiricilerin kullanıcılardan toplayacağı verilere dair bazı değişikliklerde bulundu.

Bu değişiklik ile kullanıcılar kendilerinden toplanan verileri kontrol etme imkanına sahip oluyor. Apple’ın yaptığı değişikliğe pek çok geliştirici tepki gösterse de en çok itiraz eden Facebook oldu. Teknoloji devi kullanıcıların kişisel veri gizliliğinin altını çiziyor. Son olarak Apple CEO’su Tim Cook bu konuyla ilgili Facebook’a yönelik sert sözler sarfetti. Ünlü iş insanı Facebook’un iş modeline yönelik eleştirilere yer verdi.

Tim Cook’tan Facebook’a Tepki

Tim Cook’tan Facebook’a Tepki

Apple CEO’su Tim Cook , kullanıcı verilerini toplamaya dayanan iş modellerini şiddetle kınadı ve her şeyden önce etkileşime öncelik vermenin yanlış bilgi, güvensizlik ve hatta gerçek dünyada şiddete yol açtığını söyledi. Teknoloji devinin patronu, Avrupa Gizlilik ve Veri Koruma (CPDP) konferansında bir panelde açılış konuşmasını yaptı. Konuşması sırasında, Apple’ın gizlilik çabaları ve kullanıcı verilerini toplamaya dayanan iş modellerinin tehlikeleri gibi çeşitli konulara değindi.

Bu açıklamalarda doğrudan isim vermese de üstü kapalı bir şekilde Facebook’a ağır göndermelerde bulundu. Tim Cook’un açıklamasında, “Eğer bir işletme, yalan bilgi veren kullanıcılar, seçim olmaktan çıkmış seçimler ve veri istismarı üzerine kuruluysa bu işletme övgülerimizi değil ‘küçümsenmeyi’ hak ediyor.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Cook özellikle son dönemde hızla büyüyen komplo teorilerini, aşı karşıtlığını ve toplum sağlığını tehdit eden içeriklere karşı tüm çevreleri uyardı. Apple CEO’su “Hayatımızdaki her şeyin toplanıp satılabileceğini normal olarak kabul edersek, o zaman veriden çok daha fazlasını kaybetmiş oluruz. İnsan olma özgürlüğünü kaybederiz,” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.