Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple, iPhone Satışları ile Akıllı Telefon Piyasasındaki Tüm Rakiplerini Geride Bıraktı

Yapılan araştırmalar Apple’ın 2020’de en çok akıllı telefon satan şirket olduğunu ortaya koydu.
Apple, iPhone Satışları ile Akıllı Telefon Piyasasındaki Tüm Rakiplerini Geride Bıraktı
Yorum

Akıllı telefonlar milyonlarca insan tarafından kullanılan başlıca teknolojik cihazlar arasında yer alıyor. Teknolojide yaşanan gelişmeler ile şirketler her yıl daha iddialı akıllı telefon modelleri ile tüketicilerin karşısına çıkıyor. Bu pazarın en güçlü üreticileri arasında Samsung, Huawei, Apple ve Xiaomi gibi şirketler yer alıyor. ABD’li teknoloji ve yazılım devi Apple, geçtiğimiz haftalarda iPhone 12 modellerini kullanıcılara sundu ve olumlu yönde geri dönüşler alıyor.

Yapılan pazar araştırmaları da Apple’ın son dönemdeki iPhone satışları ile fark yarattığını ortaya koyuyor. International Data Corporation tarafından yapılan pazar araştırması 2020’nin en çok satılan akıllı telefonlarına yer verdi. Geçtiğimiz yıl dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi nedeniyle akıllı telefon satışlarında genel bir daralma yaşandı. Ancak en çok satılan telefonlar listesinde ise iPhone modelleri öne çıkıyor.

Apple Rakiplerini Geride Bıraktı

Apple Rakiplerini Geride Bıraktı

IDC tarafından 2020 yılına yönelik araştırmaya göre akıllı telefon satışları bir önceki yıla göre yüzde 5,9 oranında geriledi. Pandemi nedeniyle bu düşüşün yaşandığı belirtilirken, yılın son çeyreğinde 385 milyonu aşkın akıllı telefon satışı gerçekleşti. Yılın son çeyreğinde en çok akıllı telefon satışı yapan üretici ise Apple oldu. Bu dönemde iPhone 12 modelleri kullanıcıların beğenisine sunuldu ve büyük ilgi görmüşe benziyor.

Apple kısa zaman önce tarihi çeyrek dönem gelirini açıkladı ve bu rakamlar sonrası Asyalı tedarikçilerin hisselerinde dalgalanmalar yaşandı. Teknoloji devinin geliri 100 milyar doları aştı. Apple, 4Ç20’de olağanüstü bir performans sergiledi ve iPhone 12 serisinin başarısıyla birlikte gönderilen 90,1 milyon cihazla 1 numaraya geri döndü. Bu, bir satıcının tek bir çeyrekte en yüksek sevkiyat hacmini temsil ediyor ve %23,4 pazar payı ve yıldan yıla %22,2 büyüme ile sonuçlandı.

Diğer Şirketlerde Son Durum

Diğer Şirketlerde Son Durum

Samsung, 73,9 milyon cihaz sevkiyatı ve% 19,1 pazar payı ile 2. sıraya yükseldi. A serisinin devam eden başarısı ve neredeyse her bölgedeki büyüme ile Samsung, yıldan yıla %6,2’lik bir büyüme kaydetti. Xiaomi, 43,3 milyon sevkiyat ve %11,2 pazar payı ile çeyreği üçüncü sırada tamamlarken, OPPO 33,8 milyon sevkiyat ve %8,8 pazar payı ile dördüncü sırada yer aldı.

Her iki şirket de azalan Huawei sevkiyatlarından başarılı bir şekilde yararlandı ve %32,0 ve %10 büyüdü. Huawei, 32,3 milyonluk sevkiyat ve %8,4 pazar payı ile 5. sıraya geriledi. Şirket, ABD yaptırımlarının ağırlığı altında kan kaybı yaşamaya devam ediyor ve yıldan yıla %42,4’lük dramatik bir düşüş yaşadı.

IDC’nin Worldwide Mobile Device Trackers program başkan yardımcısı Ryan Reith açıklamasında, “Hem akıllı telefon pazarının hem de tedarik zincirinin toparlanması gerçekten etkileyici oldu ve yıl sonu büyümesi ne kadar ilerlediğimizin bir kanıtı. Dünyanın büyük çoğunluğu ya bir şekilde kilitleniyor ya da normal günlük hayata dönmeyi bekliyor, ancak akıllı telefon satışları sanki hiç olmamış gibi toparlanıyor.

Bu, akıllı telefonların herkesin hayatındaki önemini gösteriyor ve azar talebi için güçlü bir temel. Dünya salgın sonrası bir ortama doğru ilerledikçe, IDC olarak talebin artacağına ve piyasadaki toparlanmanın hızlanacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

Apple Aktif iPhone Sayısıyla da Zirvede

Apple Aktif iPhone Sayısıyla da Zirvede

iPhone satışlarına dair bir açıklama da Apple’dan geldi. Teknoloji devi 1 milyardan fazla aktif iPhone kullanıcısı olduğunu belirtiyor. Bu denli büyük bir sayı iPhone modellerinin ne kadar uzun ömürlü olduğunu kanıtlar nitelikte. Bir Apple sözcüsü son 90 gün içinde bir Apple servisi ile etkileşime girmiş olması durumunda bir cihazı aktif olarak kabul ettiklerini belirtti.

Satışların en yüksek seviyeye ulaştığı şu günlerde Apple, ürün yelpazesini genişletme çalışmalarına ağırlık vermiş durumda. Analistler son yıllarda akıllı telefon sevkiyatlarında genel bir düşüş olacağını tahmin ediyor ancak Apple’ın bu düşüşten etkilenmediği görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu