Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AMD CEO’su İşlemci Teknolojisinin Geleceğine Dair Açıklamalarda Bulundu

AMD CEO’su Lisa Su, ilerleyen dönemde daha fazla çekirdeğe sahip işlemciler üretileceğini duyurdu.
AMD CEO’su İşlemci Teknolojisinin Geleceğine Dair Açıklamalarda Bulundu
HABER GİRİŞ

ABD merkezli işlemci üreticisi AMD, son yıllarda artırdığı pazar payı ile dikkatleri üzerine çekiyor. PC işlemcisi pazarında Intel ile rekabet eden AMD, son dönemde Ryzen serisi işlemciler ile herkesin takdirini topluyor. Intel’e göre daha uygun fiyat ile tüketicilerin karşısına çıkan şirket, yüksek performans sunuyor.

AMD’nin CEO’su bu hafta CES 2021 sırasında küçük bir basın toplantısı düzenledi ve burada şirketin geleceği ve sektörün kendi köşesiyle ilgili büyük konuları tartıştı. Masaüstü CPU’lar, AMD’nin en büyük gücü olarak gösteriliyor ve dizüstü bilgisayar ve kurumsal CPU’lar, AMD’nin gücünü artıracağı en büyük iki pazar konumunda. Lisa Su , AMD’nin Zen 4 ve Zen 5’e yoğun bir şekilde odaklandığını ve son derece rekabetçi olmalarını beklediğini söylüyor.

AMD Çekirdek Sayısını Artıracak

AMD Çekirdek Sayısını Artıracak

Geçmiş yıllardan bu yana üretilen işlemcilerde çekirdek sayısının sürekli arttığına tanık oluyoruz. Bu hiç şüphesiz yeni nesil işlemcilerin daha yüksek performans sunmasını sağlıyor. AMD’nin şu an için mobil için 8, masaüstü için 16 ve sunucu sınıfı ilin 64 çekirdekli işlemci geliştirdiği biliniyor. Şirket CEO’su Lisa Su, “Gelecekte daha fazla çekirdek sayısı olacak. Bu sayıların sınır olduğunu söylememem. Sistemin geri kalanı ölçeklendirdikçe gelecek.” açıklamasını yaptı.

Intel’in Alder Lake-S işlemcilerini de takip ettiğini söyleyen Su, hibrit tasarıma sıcak bakmadığını belirtti. AMD CEO’su konsol departmanları için özel bir bölüme sahip olduklarını da söyledi. Bilindiği üzere yeni nesil oyun konsolları PlayStation 5 Xbox Series X ve Xbox Series S modellerinde AMD imzalı işlemciler bulunuyor. Su, X86 mimarisi için ağır bir yatırımı hak eden güçlü bir ekosistem olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Tedarik Sorunu 2021’in İlk Yarısına Kadar Sürecek

Tedarik Sorunu 2021’in İlk Yarısına Kadar Sürecek

Son dönemde yeni nesil konsolların da etkisiyle hem işlemci hem de ekran kartlarında stok sorunları yaşanıyor. Intel, AMD ve Nvidia geçtiğimiz günlerde tedarik sorunları ile gündeme gelmişti. AMD CEO’su bu konuyla ilgili de konuştu ve tedarik sorunlarının 2021’in ilk yarısı boyunca sürebileceğini söyledi.

Lisa Su açıklamasında, “Bu durum üretim sorunlarından ziyade talep odaklı bir ortamın sonucudur. Talep nedeniyle tedarik zincirinde sıkılaşma vardır ve bu, tüketici, PC ve oyun ürün serilerimiz üzerinde her zaman baskı oluşturur. Yarı iletken üretimimizle ilgili, bu beklenmedik talebi karşılamak için kapasitemizi artırıyoruz. Yetişmek zaman alacak ancak bunu bekliyorduk” ifadelerini kullandı.

Çok sayıda parça gönderdiklerini ve tüm segmentlerindeki üretim hacimlarinin arttığını belirten AMD CEO’su, Yılın ilk yarısında sıkışıklık olacağını belirtti. Son kullanıcı ile OEM arasında bazı gerçek zamanlı önceliklendirme olacağına dikkat çeken Su, tüketicilerin daha fazlasını istediğini ve bu yüksek talebi karşılamak için çalıştıklarını söyledi.

Diğer yandan COVID-19 pandemisinin etkisinin azalması ile beraber ürün fiyatlarında düşüş meydana geleceği tahmin ediliyor. Pandemi döneminde insanların PC ürünlerine olan talebinde büyük artış yaşandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın