Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Yavaş İnternetin Kullanıcıların Tercihi Olduğunu Söyledi

Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, tüketicilerin yavaş internet hızlarını tercih ettiğini söyledi.
Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Yavaş İnternetin Kullanıcıların Tercihi Olduğunu Söyledi
HABER GİRİŞ

İnternet teknolojisi artık hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yerini almış durumda. Geliştirilen pek çok ürün ve servisin kullanılması için internet bağlantısına ihtiyaç duyuluyor. Bu bağlantı ne kadar hızlı olursa kullanıcıların alacağı deneyim o kadar iyileşmiş oluyor.

Ülkemizde ise ortalam internet hızları uzun zamandır kullanıcılar tarafından eleştiri konusu olmakta. Nitekim yapılan araştırmalar da Türkiye’nin dünya ortalamasında iyi bir yere sahip olmadığını gösteriyor. Ülkemizin en büyük internet servis sağlayıcısı Türk Telekom, abone sayısı ile çok büyük bir kitleye ulaşıyor.

Altyapı olarak geniş bir ağa sahip olan şirket yatırımlarını sürdürüyor ve abonelere daha iyi hizmet vermeyi amaçlıyor. Şirketin genel müdür yardımcısı Yusuf Kıraç ise internet hızlarına dair ilginç bir açıklamada bulundu. İnternetin bahsedildiği gibi yavaş olmadığını söyleyen Kıraç, kullanıcıların seçiminin bu yönde olduğunu söyledi.

Türk Telekom Yöneticisinden İlginç Açıklama

Türk Telekom Yöneticisinden İlginç Açıklama

Geçtiğimiz haftalarda ülkemizin sabit internet hızı Speedtest tarafından açıklanmıştı. Bu açıklamaya göre 28.74 Mbps internet hızı ile Türkiye dünya sıralamasında 102. sıralamasında yer almıştı. Ancak Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, bu durumun sebebinin kullanıcılar olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Kıraç, “Örneğin Almanya’da fiberleşme oranı yüzde 3.5, bizde ise yüzde 20. Polonya’da satılan tarifelerin yüzde 50’si 50 megabitin üstünde. Türkiye’de kullanıcılar düşük hızları tercih ediyor. Bir de Avrupa’da hane başına 1.4 kişi, Türkiye’de ise 3.4 kişi düşüyor. Ciddi ortak kullanıcı var. Haliyle hız düşüyor. Dahası kapıda fiber var ancak apartmanların iç donanımı fiber internete uygun.” açıklamasını yaptı.

Kıraç’ın açıklaması sosyal medya platformlarında da konuşuldu ve pek çok kişinin tepkisini çekti. Uzmanlar ülkedeki internet sorunlarının başında fiyat yüksekliğinin ve altyapı yetersizliğinin geldiğini belirtiyor. Altyapının yeterli olmaması nedeniyle servis sağlayıcılar abonelerden yüksek ücretler talep ediyor.

Dünyanın en hızlı internetine sahip olan ülkelerin başında Singapur geliyor. Asya ülkesinin ortalama hızı 229.42 Mbps olarak açıklanmıştı. Ülkemiz ise sabit internet hızında 102. sırada yer alırken mobil internet sıralamasında ise 26.79 Mbps ile 58. sırada bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.